Хто буде переробляти батарейки в Україні

28/9/2016

Экологи уверяют: одна батарейка, выброшенная в мусорное ведро, отравляет 400 литров воды и около 20 квадратных метров почвы. Цинк, марганец, кадмий, никель, свинец и ртуть просачиваются вместе с водой в грунтовые и даже в артезианские воды. Оттуда эти вредные для организма вещества попадают в растения и животных, которые отправятся на наш стол.

Медики отмечают, тяжелые металлы имеют свойство накапливаться в организме и даже незначительная их концентрация опасна для здоровья. Например, кадмий блокирует ферменты, поражает печень, почки, поджелудочную железу, может вызвать деформацию костей или рак легких.

Не допустить отравления грунтов и вод можно только обращаясь с опасными отходами ответственно ­­– сортировать мусор и перерабатывать батарейки, из которых, кстати, можно производить щелочь, графит, цинк и другие вещества для промышленных целей.

Кто собирает батарейки

"У нас нет и никогда не существовало государственной программы по сбору и утилизации батареек, – говорит Евгений Шмурак, главный специалист отдела обращения с отходами и опасными веществами при Министерстве экологии, – были различные меморандумы между министерством и компаниями, но это были меморандумы о намерениях. Основная причина – батарейки некуда потом вывезти". Поэтому в Украине сбором батареек занимаются энтузиасты, экологические организации и социально ответственный бизнес.

Самую широкую сеть "Батарейки, сдавайтесь!" организовала общественная организация "Экоднепр". По всей Украине с их помощью волонтеры открыли 1063 пункта сбора в 22 областях Украины. А по количеству собранных элементов питания лидируют крупные коммерческие сети, которые ставят контейнеры для сбора в своих магазинах и центрах облуживания. По данным завода-переработчика "Аргентум", наибольшее количество (одну тонну ежемесячно) им поставляет одна из крупнейших в Украине сетей магазинов. Также сбором батареек занимаются Экологическая лига, Экологическая сотня и другие небольшие местные инициативы, вплоть до активистов на уровне подъезда.

ОСНОВНІ РЕЗУЛЬТАТИ

Дослідили, як упакувати батарейки для Європи

Ми залучили 7 експертів та провели ґрунтовне дослідження міжнародних норм по перевезенню небезпечних вантажів в контексті батарейок.

Тепер ми знаємо, яка тара необхідна для правильного перевезення відпрацьованих батарейок у Європу.

Реорганізували центральний склад батарейок в Києві

Перевезли 5215 кг київських батарейок із волонтерського гаража на сучасний склад із технікою та охороною.

Тут і будемо готувати батарейки до відправки у Європу. Найближчим часом плануємо пересипати батарейки у системну тару.

Зробили спробу пересипати батарейки у вживані бочки

Компанія «Екологічні інвестиції» запропонувала безкоштовно передати нашому проекту 54 вживані бочки для зберігання батарейок.

Читайте в цій статті, чому після спільної інспекції цих бочок нам разом довелось відмовитись від цієї ідеї.

Додали на сайт сторінку про прихильників

Люди часто не вірять, що наш проект розвивається виключно завдяки краудфандингу.

Ми створили сторінку прихильників на нашому сайті, яка допоможе в цьому переконатись. Сторінка оновлюється з кожним новим внеском.

А також:

  • Забезпечили прийом батарейок з 1500 пунктів у 24 областях — продовжуємо збирати ~ 1 тонну / міс
  • Завітали з робочою зустріччю у Мінрегіон для дискусії про правки нового Закону України про батарейки
  • Відповіли на 38 дзвінків та 59 листів про збір батарейок
  • Розказали про стан збору батарейок в Україні в ефірі ранкового шоу «Доброго ранку, Країно» на каналі «UA: Перший»

Детальний фінансовий звіт за період можна подивитись тут.

ЩО НЕ ВДАЛОСЯ

Поки що нам не вдалося зібрати всю суму, необхідну на поточний етап проекту, тому ми рухаємось повільніше, ніж планували.

Нам довелось тимчасово відмовитись від наступних цілей:

  • Створити техніко-економічного обґрунтування українського заводу з переробки батарейок (або хоча б сортувальної станції). Фокусуємось тільки на відправці батарейок у Європі. Сортувати батарейки в Україні в перспективі точно дешевше, але ми мусимо тимчасово відкласти цю ідею, бо вона більш складна і дорога в перші роки реалізації.
  • Перевезти батарейки з областей на центральні склади у Києві та Дніпрі. Склади уже організовані, але грошей на пересилку поки що немає.
  • Найняти ще 1 людину в команду. Нас тут зараз троє на повній зайнятості, але ми категорично не справляємось, бо доводиться робити декілька речей одночасно: підтримувати діючу мережу збору, готувати батарейки до транскордону, робити пілотний проект з імпортерами та лобіювати зміни до закону. Нам потрібна ще одна людина, щоб виконувати ці задачі якісно.

ПІДТРИМАТИ ПРОЕКТ

В 2018 році ми запрошуємо наших прихильників налаштувати регулярний внесок на розвиток «Батарейки, здавайтеся!». Результати, яких ми досягаємо, ми досягаємо разом з вами!