Важкі метали в організмі людини: конспект лекції Наді Крижановської

4/12/2017

В листопаді 2017 в Києві та Дніпрі відбулись публічні лекції «Важкі метали в твоєму тілі» з кандидаткою медичних наук, терапевтом вищої категорії Надією Крижановською, яка погодилась виступити на підтримку нашого проекту.

Надя вже 7 років вивчає топові дослідження на тему важких металів від World Health Organization, European Commission, PubMed, ScienceDirect, Elsavier, Greenpeace та інші, а також проводить дослідження та лікування вражених важкими металами пацієнтів. Публікуємо стислий огляд лекції із базовими знаннями про те, як захистити себе від важких металів.

Важкі метали можуть потрапити в наш організм із навколишнього середовища — з водою, повітрям та їжею.

Наприклад, ртуть та свинець містяться в промислових викидах та бензині — викиди потрапляють у повітря, яким ми дихаємо, та воду, яку ми п’ємо та в якій ловимо рибу. Ртуть, кадмій та свинець містяться в будівельних матеріалах, батареях та акумуляторах — звідки потрапляють в землю, підземні води розносять їх на великі відстані забруднюючи землю, в якій ми вирощуємо їжу.

‍Коли, наприклад, батарейка, яка містить важкі метали, потрапляє у природу, то ланцюжок від неї до людини виглядає ось так.

Потрапивши в наш організм важкі метали можуть накопичуватись у кістках та різних органах, спричиняючи їх дисфункцію. Також вони можуть імітувати собою та «виштовхувати» з організму корисні елементи — магній, кальцій та інші.

Велика концентрація важких металів в організмі може призводити до наступних захворювань:

 • Рак
 • Гостра та хронічна ниркова недостатність
 • Аутизм
 • Внутрішньоутробна загибель плода
 • Хвороби серцево-судинної та нервової систем
 • Порушення обміну речовин
‍В ході своїх досліджень Надія Крижановська протестували близько 200 пацієнтів на важкі метали. У 10% пацієнтів вміст ртуті та свинцю в організмі перевищував норму.

Як захистити свій організм від важких металів

1. Не впускайте нові важкі метали в тіло

Повністю проконтролювати процес потрапляння важких металів в організм неможливо. А от виключити зі свого життя очевидні джерела забруднення — можна. Цього буде достатньо, щоб уникнути серйозних хвороб, — з маленькими концентраціями важких металів наш організм здатен впоратись. На що треба звернути увагу?

Якість питної води

Вода в наші оселі постачається з відкритих водойм, які майже завжди забрудненні промисловими викидами та стічними водами. Отже, там можуть міститись важкі метали.

Водопровідну воду фільтрують, але дані про якість цієї фільтрації не публікує в реальному режимі жоден Водоканал в Україні. Контролюйте якість води, яку ви вживаєте, самостійно. Пийте тільки перевірену воду.

Риба, не придатна для вживання

Разом із забрудненням річок та водних горизонтів, токсичні речовини потрапляють в світовий океан, а звідти в організми мешканців цих океанів — риби та морепродуктів. Найбільше накопичення важких металів відбувається в організмі тих істот, які стоять вище за харчовим ланцюжком (хижі риби).

За даними досліджень Товариства з охорони морських середовищ та Greenpeace, наступні типи риби в наші дні більше не придатні для вживання:

 • Тріска атлантична
 • Камбала
 • Тунець
 • Креветки
 • Хек європейський
 • Палтус атлантичний
 • Лосось

Уникайте цих типів риби в своєму раціоні.

Повну версію інфографіки можна подивитись тут.

Паління

Вміст кадмію в курців більший ніж у звичайних людей у 4-5 разів. Всесвітня організація охорони здоров’я визнала, що кадмій — канцероген.

Якщо ви вже давно замислюєтесь над тим, щоб кинути палити — час це зробити. Якщо ви  не палите — уникайте пасивного паління.

Амальгамові пломби

Такі пломби були популярні в минулому, але деякі стоматологи продовжують їх ставити і в наш час. Амальгамові пломби містять ртуть, яка належить до першого класу небезпеки. Ставлячи пломбу обирайте сучасні й безпечні методи.

Промислові об’єкти

При купівлі чи оренді нерухомості вивчіть, що знаходиться навкруги. Жити поруч із промисловими об’єктами може бути небезпечно — не всі підприємства використовують сучасні фільтри, щоб знешкодити викиди в повітря, воду та ґрунт.

Щоб знати напевно, що ви оселились у безпечному регіоні — зверніться до якісної лабораторії та виконайте заміри землі та води на вміст токсичних елементів.

2. Допомагайте важким металам не осісти

Якщо ви не змогли запобігти тому, щоб важкі метали потрапили в ваш організм, ви можете зробити так, щоб вони не осіли в кістках та органах. Цьому можуть допомогти наступні продукти.

Вода

Пийте багато чистої води — звичайна порада, яка в цьому випадку має незвичну інтерпретацію. Вода змиває зі стінок шлунку всі токсичні елементи, які потрапили в нас із їжею. Чисто механічно вона допомагає вивести важкі метали з організму ще до того, як вони встигнуть засвоїтись та осісти у кістках та органах.

Корисні продукти

Окрім води, прискоренню виведення важких металів з організму можуть допомогти наступні продукти.

Овочі та фрукти:

 • Капуста
 • Лук
 • Часник
 • Броколі
 • Морква
 • Гриби
 • Банани
 • Виноград
 • Яблука

Горіхи, насіння та бобові:

 • Бразильський горіх
 • Квасоля
 • Кунжут
 • Гарбузове насіння
 • Насіння чіа
 • Насіння льону
 • Соняшникове насіння

Зелень:

 • Конюшина
 • Шпинат
 • Петрушка

3. Виведіть те, що вже осіло

Природні методи

Природніх продуктів, які би впорались із виведенням важких металів з організму не багато, але дослідження доводять, що вони є.З доступних та таких, що не потребують попередньої консультації лікаря, це:

Хлорела — зелені водорості, що продаються у вигляді порошку чи таблеток. Хлорела здатна зв'язуватися з молекулами важких металів і витісняти їх з організму. Фактично клітки цих водоростей розрізняють токсичні важкі метали й виводять їх, при цьому залишаючи в організмі мінеральні речовини. На початку детоксикації додавайте в їжу 4 грами хлорели в день, з часом зменшуйте кількість.

Кінза, ще відома як коріандр — виводить накопичену в організму ртуть та інші важкі метали. Їжте ¼ чашки кінзи на день, щоб важкі метали ефективно виводились з організму.  

Фармацевтичні методи (хелірування)

Якщо у вас діагностують хвороби, які не вдається вилікувати традиційними методами — хронічну стомленість, синдром дефіциту уваги, хвороби шкіри та інші — зверніться до лікаря, який має досвід лікування пацієнтів із забрудненням важкими металами.

Після огляду він дасть вам направлення на аналіз сечі на важкі метали в лабораторії (вартість 3000-9000 грн), а після допоможе його інтерпретувати та, у разі виявлення суттєвого перевищення здорового рівня, зможе виконати лікування методом хелірування, за допомогою спеціальних препаратів — хелаторів.

Процедура хелірування складно переноситься, довго триває та дорого коштує. По відчуттях чимось нагадує хіміотерапію при онкологічних захворювань. Тому її ні в якому разі не варто проводити самостійно та без чітких для того показань.

Втім, позитив полягає в тому, що у 21 сторіччі забруднення організму важкими металами — більше не вирок. Це піддається хоча і складному, але лікуванню.

4. Давайте разом усувати причини забруднення

Одне із джерел забруднення природи важкими металами — це безконтрольно викинуті батарейки.

Щоб зупинити забруднення — здавайте свої батарейки тільки в спеціальні пункти прийому, розкажіть про це родичам та друзям.

Запрошуємо вас підтримати наш проект фінансовим внеском, щоб ми добились відправки всіх зібраних батарейок на переробку.

Стаття написана на основі лекції та досліджень кандидатки медичних наук, терапевта вищої категорії Надії Крижановської.

Список джерел

Якщо ви знайшли неточності — зв'яжіться з нами go@batareiky.in.ua

ОСНОВНІ РЕЗУЛЬТАТИ

Провели перемовини із заводом Recupyl (Польща)

1-й претендент, якого ми ретельно вивчили восени 2017 — завод Recupyl в місті Становіце, Польща. Ціна переробки від 360 євро/тонну (в залежності від типу, без доставки).

Детальніше

Провели перемовини з організацією GRS Batterien та заводом Accurec (Німеччина)

2-й претендент для переробки батарейок — найбільший в Європі завод із переробки батарейок Accurec у Мюльгайм-на-Рурі, Німеччина. Ціна переробки від 500 євро/тонну (в залежності від типу, без доставки).

Детальніше

Виступили на прес-конференції спільно з GP, Varta та Watsons

Представники цих 3 компаній публічно заявили, що зацікавлені у реалізації спільного пілотного проекту для оплати переробки батарейок. 

Прес-конфереція відбулась в Українському кризовому медіа центрі.

Детальніше

Реорганізували центральний склад батарейок в Дніпрі

Перш ніж відправляти батарейки за кордон, їх потрібно зібрати з чисельних складів по країні та пересипати в єдину тару.

В листопаді ми зробили це на складі у Дніпрі, зараз тут 14 тонн батарейок в біг-бегах з подвійним дном.

Детальніше

Провели лекції «Важкі метали в твоєму тілі» в Києві та Дніпрі

Лікарка-терапевт Надія Крижановська провела відкриті лекції про зв’язок між викинутими батарейками та здоров’ям людини, щоб залучити більше людей у наш рух.

Лекції відвідали 103 гостя.

Детальніше

Запустили нову версію сайту

Додали можливості, яких не вистачало:

— інформація про кожний пункт прийому батарейок на мапі по кліку

— публікація статей (блог)

— сторінка для налаштування разового чи регулярного внеску на підтримку проекту

Детальніше

А також:

Все це нам вдалося зробити завдяки вашій підтримці.

Детальний фінансовий звіт за період можна подивитись тут.

ЩО НЕ ВДАЛОСЯ

Оскільки ми поки не зібрали всю суму на реалізацію проекту, нам не вдалося:

 • Найняти в команду ще одну людину — аналітика (ретельне вивчення всіх технологій переробки, підготовка транскордону батарейок, внесення правок в чернетку нового закону)
 • Реорганізувати центральний склад батарейок в Києві (склад уже знайшли, але ще не переїхали)
 • Перевезти всі батарейки з областей на центральні склади у Києві та Дніпрі

ПІДТРИМАТИ ПРОЕКТ

Наша спільнота прихильників вже налічує 422 небайдужих українця та 6 компаній. На найближчий етап нам залишилось зібрати 223 074 грн.

Попереду нас чекає непроста боротьба — добитись, щоб ціна переробки була закладена у ціну нових батарейок, як у Європі.

Але ми віримо, що дорогу здолає той, хто іде. Дякуємо, що вашою підтримкою робите цей шлях можливим!

З повагою,

Люба Колосовська

лідерка проекту «Батарейки, здавайтеся!»