Важкі метали в організмі людини: конспект лекції Наді Крижановської

4/12/2017

В листопаді 2017 в Києві та Дніпрі відбулись публічні лекції «Важкі метали в твоєму тілі» з кандидаткою медичних наук, терапевтом вищої категорії Надією Крижановською, яка погодилась виступити на підтримку нашого проекту.

Надя вже 7 років вивчає топові дослідження на тему важких металів від World Health Organization, European Commission, PubMed, ScienceDirect, Elsavier, Greenpeace та інші, а також проводить дослідження та лікування вражених важкими металами пацієнтів. Публікуємо стислий огляд лекції із базовими знаннями про те, як захистити себе від важких металів.

Важкі метали можуть потрапити в наш організм із навколишнього середовища — з водою, повітрям та їжею.

Наприклад, ртуть та свинець містяться в промислових викидах та бензині — викиди потрапляють у повітря, яким ми дихаємо, та воду, яку ми п’ємо та в якій ловимо рибу. Ртуть, кадмій та свинець містяться в будівельних матеріалах, батареях та акумуляторах — звідки потрапляють в землю, підземні води розносять їх на великі відстані забруднюючи землю, в якій ми вирощуємо їжу.

‍Коли, наприклад, батарейка, яка містить важкі метали, потрапляє у природу, то ланцюжок від неї до людини виглядає ось так.

Потрапивши в наш організм важкі метали можуть накопичуватись у кістках та різних органах, спричиняючи їх дисфункцію. Також вони можуть імітувати собою та «виштовхувати» з організму корисні елементи — магній, кальцій та інші.

Велика концентрація важких металів в організмі може призводити до наступних захворювань:

 • Рак
 • Гостра та хронічна ниркова недостатність
 • Аутизм
 • Внутрішньоутробна загибель плода
 • Хвороби серцево-судинної та нервової систем
 • Порушення обміну речовин
‍В ході своїх досліджень Надія Крижановська протестували близько 200 пацієнтів на важкі метали. У 10% пацієнтів вміст ртуті та свинцю в організмі перевищував норму.

Як захистити свій організм від важких металів

1. Не впускайте нові важкі метали в тіло

Повністю проконтролювати процес потрапляння важких металів в організм неможливо. А от виключити зі свого життя очевидні джерела забруднення — можна. Цього буде достатньо, щоб уникнути серйозних хвороб, — з маленькими концентраціями важких металів наш організм здатен впоратись. На що треба звернути увагу?

Якість питної води

Вода в наші оселі постачається з відкритих водойм, які майже завжди забрудненні промисловими викидами та стічними водами. Отже, там можуть міститись важкі метали.

Водопровідну воду фільтрують, але дані про якість цієї фільтрації не публікує в реальному режимі жоден Водоканал в Україні. Контролюйте якість води, яку ви вживаєте, самостійно. Пийте тільки перевірену воду.

Риба, не придатна для вживання

Разом із забрудненням річок та водних горизонтів, токсичні речовини потрапляють в світовий океан, а звідти в організми мешканців цих океанів — риби та морепродуктів. Найбільше накопичення важких металів відбувається в організмі тих істот, які стоять вище за харчовим ланцюжком (хижі риби).

За даними досліджень Товариства з охорони морських середовищ та Greenpeace, наступні типи риби в наші дні більше не придатні для вживання:

 • Тріска атлантична
 • Камбала
 • Тунець
 • Креветки
 • Хек європейський
 • Палтус атлантичний
 • Лосось

Уникайте цих типів риби в своєму раціоні.

Повну версію інфографіки можна подивитись тут.

Паління

Вміст кадмію в курців більший ніж у звичайних людей у 4-5 разів. Всесвітня організація охорони здоров’я визнала, що кадмій — канцероген.

Якщо ви вже давно замислюєтесь над тим, щоб кинути палити — час це зробити. Якщо ви  не палите — уникайте пасивного паління.

Амальгамові пломби

Такі пломби були популярні в минулому, але деякі стоматологи продовжують їх ставити і в наш час. Амальгамові пломби містять ртуть, яка належить до першого класу небезпеки. Ставлячи пломбу обирайте сучасні й безпечні методи.

Промислові об’єкти

При купівлі чи оренді нерухомості вивчіть, що знаходиться навкруги. Жити поруч із промисловими об’єктами може бути небезпечно — не всі підприємства використовують сучасні фільтри, щоб знешкодити викиди в повітря, воду та ґрунт.

Щоб знати напевно, що ви оселились у безпечному регіоні — зверніться до якісної лабораторії та виконайте заміри землі та води на вміст токсичних елементів.

2. Допомагайте важким металам не осісти

Якщо ви не змогли запобігти тому, щоб важкі метали потрапили в ваш організм, ви можете зробити так, щоб вони не осіли в кістках та органах. Цьому можуть допомогти наступні продукти.

Вода

Пийте багато чистої води — звичайна порада, яка в цьому випадку має незвичну інтерпретацію. Вода змиває зі стінок шлунку всі токсичні елементи, які потрапили в нас із їжею. Чисто механічно вона допомагає вивести важкі метали з організму ще до того, як вони встигнуть засвоїтись та осісти у кістках та органах.

Корисні продукти

Окрім води, прискоренню виведення важких металів з організму можуть допомогти наступні продукти.

Овочі та фрукти:

 • Капуста
 • Лук
 • Часник
 • Броколі
 • Морква
 • Гриби
 • Банани
 • Виноград
 • Яблука

Горіхи, насіння та бобові:

 • Бразильський горіх
 • Квасоля
 • Кунжут
 • Гарбузове насіння
 • Насіння чіа
 • Насіння льону
 • Соняшникове насіння

Зелень:

 • Конюшина
 • Шпинат
 • Петрушка

3. Виведіть те, що вже осіло

Природні методи

Природніх продуктів, які би впорались із виведенням важких металів з організму не багато, але дослідження доводять, що вони є.З доступних та таких, що не потребують попередньої консультації лікаря, це:

Хлорела — зелені водорості, що продаються у вигляді порошку чи таблеток. Хлорела здатна зв'язуватися з молекулами важких металів і витісняти їх з організму. Фактично клітки цих водоростей розрізняють токсичні важкі метали й виводять їх, при цьому залишаючи в організмі мінеральні речовини. На початку детоксикації додавайте в їжу 4 грами хлорели в день, з часом зменшуйте кількість.

Кінза, ще відома як коріандр — виводить накопичену в організму ртуть та інші важкі метали. Їжте ¼ чашки кінзи на день, щоб важкі метали ефективно виводились з організму.  

Фармацевтичні методи (хелірування)

Якщо у вас діагностують хвороби, які не вдається вилікувати традиційними методами — хронічну стомленість, синдром дефіциту уваги, хвороби шкіри та інші — зверніться до лікаря, який має досвід лікування пацієнтів із забрудненням важкими металами.

Після огляду він дасть вам направлення на аналіз сечі на важкі метали в лабораторії (вартість 3000-9000 грн), а після допоможе його інтерпретувати та, у разі виявлення суттєвого перевищення здорового рівня, зможе виконати лікування методом хелірування, за допомогою спеціальних препаратів — хелаторів.

Процедура хелірування складно переноситься, довго триває та дорого коштує. По відчуттях чимось нагадує хіміотерапію при онкологічних захворювань. Тому її ні в якому разі не варто проводити самостійно та без чітких для того показань.

Втім, позитив полягає в тому, що у 21 сторіччі забруднення організму важкими металами — більше не вирок. Це піддається хоча і складному, але лікуванню.

4. Давайте разом усувати причини забруднення

Одне із джерел забруднення природи важкими металами — це безконтрольно викинуті батарейки.

Щоб зупинити забруднення — здавайте свої батарейки тільки в спеціальні пункти прийому, розкажіть про це родичам та друзям.

Запрошуємо вас підтримати наш проект фінансовим внеском, щоб ми добились відправки всіх зібраних батарейок на переробку.

Стаття написана на основі лекції та досліджень кандидатки медичних наук, терапевта вищої категорії Надії Крижановської.

Список джерел

Якщо ви знайшли неточності — зв'яжіться з нами go@batareiky.in.ua

ОСНОВНІ РЕЗУЛЬТАТИ

Дослідили, як упакувати батарейки для Європи

Ми залучили 7 експертів та провели ґрунтовне дослідження міжнародних норм по перевезенню небезпечних вантажів в контексті батарейок.

Тепер ми знаємо, яка тара необхідна для правильного перевезення відпрацьованих батарейок у Європу.

Реорганізували центральний склад батарейок в Києві

Перевезли 5215 кг київських батарейок із волонтерського гаража на сучасний склад із технікою та охороною.

Тут і будемо готувати батарейки до відправки у Європу. Найближчим часом плануємо пересипати батарейки у системну тару.

Зробили спробу пересипати батарейки у вживані бочки

Компанія «Екологічні інвестиції» запропонувала безкоштовно передати нашому проекту 54 вживані бочки для зберігання батарейок.

Читайте в цій статті, чому після спільної інспекції цих бочок нам разом довелось відмовитись від цієї ідеї.

Додали на сайт сторінку про прихильників

Люди часто не вірять, що наш проект розвивається виключно завдяки краудфандингу.

Ми створили сторінку прихильників на нашому сайті, яка допоможе в цьому переконатись. Сторінка оновлюється з кожним новим внеском.

А також:

 • Забезпечили прийом батарейок з 1500 пунктів у 24 областях — продовжуємо збирати ~ 1 тонну / міс
 • Завітали з робочою зустріччю у Мінрегіон для дискусії про правки нового Закону України про батарейки
 • Відповіли на 38 дзвінків та 59 листів про збір батарейок
 • Розказали про стан збору батарейок в Україні в ефірі ранкового шоу «Доброго ранку, Країно» на каналі «UA: Перший»

Детальний фінансовий звіт за період можна подивитись тут.

ЩО НЕ ВДАЛОСЯ

Поки що нам не вдалося зібрати всю суму, необхідну на поточний етап проекту, тому ми рухаємось повільніше, ніж планували.

Нам довелось тимчасово відмовитись від наступних цілей:

 • Створити техніко-економічного обґрунтування українського заводу з переробки батарейок (або хоча б сортувальної станції). Фокусуємось тільки на відправці батарейок у Європі. Сортувати батарейки в Україні в перспективі точно дешевше, але ми мусимо тимчасово відкласти цю ідею, бо вона більш складна і дорога в перші роки реалізації.
 • Перевезти батарейки з областей на центральні склади у Києві та Дніпрі. Склади уже організовані, але грошей на пересилку поки що немає.
 • Найняти ще 1 людину в команду. Нас тут зараз троє на повній зайнятості, але ми категорично не справляємось, бо доводиться робити декілька речей одночасно: підтримувати діючу мережу збору, готувати батарейки до транскордону, робити пілотний проект з імпортерами та лобіювати зміни до закону. Нам потрібна ще одна людина, щоб виконувати ці задачі якісно.

ПІДТРИМАТИ ПРОЕКТ

В 2018 році ми запрошуємо наших прихильників налаштувати регулярний внесок на розвиток «Батарейки, здавайтеся!». Результати, яких ми досягаємо, ми досягаємо разом з вами!