Як українські волонтери вразили німецький завод «Redux»

18/5/2018

Ця історія про те, як ми надихнули керівництво німецького заводу з переробки батарейок «Redux» та чому ми розглядаємо саме його для співпраці.

Співробітники «Redux»

Redux — це один із небагатьох заводів, з яким ми познайомились не через експертів, а знайшовши просто в Google.

Коли ми розповіли, що наша організація підняла складне питання переробки батарейок та збір при цьому фінансово не покривається виробниками батарейок, німецькі колеги дуже здивувались. Вони не очікували, що в Україні перші 40 тонн батарейок (станом — на лютий 2018) зібрали для переробки та самоорганізувались просто небайдужі люди. А не виробники та постачальники батарейок, яких у Європі зобов'язує це робити закон, інакше вони не можуть продавати свою продукцію на ринку. 

До нашого звернення «Redux» зазвичай спочатку підписував із будь-яким потенційним партнером договір про нерозлогошення, перш ніж розказати про свої технології та виставити ціну. Але завдяки тому, що ми їм сподобались, завод надав нам найнижчі умови з переробки серед усіх інших заводів у Німеччині, а також поділився деталями технології.

Про завод

Компанія «REDUX Recycling GmbH» була заснована у 1997 році. Сьогодні має два заводи у Німеччині та один в Австрії. Щорічно заводи переробляють 50 000 тонн батарейок.

Історію створення підприємства, інформацію та фото обладнання можна подивитися на офіційному сайті https://www.redux-recycling.com/de/   

Екологічність

Завод має ліцензію та сертифікати, які підтверджують якість переробки та безпеку для довкілля. Жоден з компонентів, які виходять після переробки з батарейок, чи стороннє сміття, яке потрапляє в міксі з батарейками, не йде на звалище. Все переробляється — частково на самому «Redux», частково на заводах-партнерах.

Сортування

На Redux працює автоматизована лінія сортування, ії швидкість — 40 батарейок в секунду.  Сортування роблять за допомогою рентгенівських променів, що дозволяє досягти точності сортування до 99 %.

Перед тим, як батарейки відправляються на цю лінію, їх спочатку грубо сортують вручну, відокремлюючи нетипові та великі батарейки.

Детальніше про технічні деталі переробки можна подивитись тут.

Ціна

Ціна переробки на Redux динамічна, вона залежить від вартості нікелю на ринку металів і коливається від 290 до 410 євро за тонну. Зараз (станом на квітень 2018) тривають наші переговори з заводом, щоб зафіксувати середню ціну за тонну, яка буде прийнятна для обох сторін. Повторимось, що такого прецеденту в «Redux» ще не було. Подивимося, що з цього вийде.

Для різних видів батарейок необхідні різні типи утилізації.

На заводі «Redux» переробляють лужні, сольові, цинк-карбонові та нікель-метал-гідридні батарейки. Нікель-кадмієві відправляють на переробку на завод Accurec (Німеччина), літієві — у Бельгію на завод Umicore, а свинцеві акумулятори — на завод Götz у Німеччині.

Зараз «Redux» спільно із виробником батарейок Energizer працює над створенням технології замкнутого циклу: коли ресурси після переробки будуть не просто відправлятись на ринок металів — з них виготовлятимуть нові батарейки. 

Глибина переробки батарейок на Redux сягає 90 %, коливається в залежності від типу. Це означає, що майже всі речовини можна використовувати повторно! Цей показник нас радує, оскільки одна із ключових задач переробки — повернути якомога більше ресурсів із батарейок назад в економіку.

Речовини, добуті на Redux після переробки відправляються у металургійну, акумуляторну, цинкову промисловість, а також будівництво доріг. Таким чином, знижується навантаження на природу, яке відбувається під час добутку корисних копалин.

Висновки

Завод «Redux» завод має низку плюсів:

 • Високотехнологічні потужності
 • Екологічність виробництва та наявність сертифікатів
 • Впроваджена низка власних розробок, які дозволяють прискорити процес переробки та досягати точності сортування до 99%
 • Лояльність (не дивлячись на процедуру нерозголошення, завод погодився на відкрите спілкування та публічне висвітлення усієї інформації, оскліьки на них вплинуло прагнення нашої організації зсунути з мертвої точки питання утилізації батарейок в Україні)
 • Комунікації — оперативно відповідають, не замовчують критичних подробиць
 • Привабливий зовнішній вигляд заводу

Також є і слабкі сторони у співпраці із заводом у Німеччині:

 • Ціна (Вартість утилізації не є фіксованою. Верхня планка прайсу складає 410 євро за тонну, плюс додатковими витратами буде логістика з України)
 • Складна процедура оформлення транскордону (При транспортуванні у Німеччину транзитною державою виступатиме Польща)

На основі цих факторів Redux є одним із 2-х ключових заводів-переробників батарейок у Європі, куди ми відправимо першу партію українських батарейок.

Джерела

У підготовці матеріалу, крім даних з особистого листування та бесіди з представниками заводу, ми використовували такі джерела:

 1. Сайт  
 2. Презентація

Щоб створити дослідження питання заводу для переробки батарейок ми:

 • з`ясували, які є найближчі заводи з переробки батарейок до України
 • де та які батарейки переробляються
 • залучили експертів до оцінки технологій
 • листувались та вели переговори із представниками заводів
 • оцінили вартість переробки всіх батарейок, які ми з вами зібрали

І в результаті зупинились на двох претендентах, які відповідають нашим високим вимогам: завод Redux у Німеччині та Recupyl в Польщі. Наступний крок — оформити дозвіл на транскордон та вивезти туди перші 50 тонн батарейок з України.

Наш проект розвивається завдяки внескам людей.

Налаштуй свій внесок 100 грн/міс тут ↓
http://batareiky.in.ua/help

ОСНОВНІ РЕЗУЛЬТАТИ

Дослідили, як упакувати батарейки для Європи

Ми залучили 7 експертів та провели ґрунтовне дослідження міжнародних норм по перевезенню небезпечних вантажів в контексті батарейок.

Тепер ми знаємо, яка тара необхідна для правильного перевезення відпрацьованих батарейок у Європу.

Реорганізували центральний склад батарейок в Києві

Перевезли 5215 кг київських батарейок із волонтерського гаража на сучасний склад із технікою та охороною.

Тут і будемо готувати батарейки до відправки у Європу. Найближчим часом плануємо пересипати батарейки у системну тару.

Зробили спробу пересипати батарейки у вживані бочки

Компанія «Екологічні інвестиції» запропонувала безкоштовно передати нашому проекту 54 вживані бочки для зберігання батарейок.

Читайте в цій статті, чому після спільної інспекції цих бочок нам разом довелось відмовитись від цієї ідеї.

Додали на сайт сторінку про прихильників

Люди часто не вірять, що наш проект розвивається виключно завдяки краудфандингу.

Ми створили сторінку прихильників на нашому сайті, яка допоможе в цьому переконатись. Сторінка оновлюється з кожним новим внеском.

А також:

 • Забезпечили прийом батарейок з 1500 пунктів у 24 областях — продовжуємо збирати ~ 1 тонну / міс
 • Завітали з робочою зустріччю у Мінрегіон для дискусії про правки нового Закону України про батарейки
 • Відповіли на 38 дзвінків та 59 листів про збір батарейок
 • Розказали про стан збору батарейок в Україні в ефірі ранкового шоу «Доброго ранку, Країно» на каналі «UA: Перший»

Детальний фінансовий звіт за період можна подивитись тут.

ЩО НЕ ВДАЛОСЯ

Поки що нам не вдалося зібрати всю суму, необхідну на поточний етап проекту, тому ми рухаємось повільніше, ніж планували.

Нам довелось тимчасово відмовитись від наступних цілей:

 • Створити техніко-економічного обґрунтування українського заводу з переробки батарейок (або хоча б сортувальної станції). Фокусуємось тільки на відправці батарейок у Європі. Сортувати батарейки в Україні в перспективі точно дешевше, але ми мусимо тимчасово відкласти цю ідею, бо вона більш складна і дорога в перші роки реалізації.
 • Перевезти батарейки з областей на центральні склади у Києві та Дніпрі. Склади уже організовані, але грошей на пересилку поки що немає.
 • Найняти ще 1 людину в команду. Нас тут зараз троє на повній зайнятості, але ми категорично не справляємось, бо доводиться робити декілька речей одночасно: підтримувати діючу мережу збору, готувати батарейки до транскордону, робити пілотний проект з імпортерами та лобіювати зміни до закону. Нам потрібна ще одна людина, щоб виконувати ці задачі якісно.

ПІДТРИМАТИ ПРОЕКТ

В 2018 році ми запрошуємо наших прихильників налаштувати регулярний внесок на розвиток «Батарейки, здавайтеся!». Результати, яких ми досягаємо, ми досягаємо разом з вами!