Як українські волонтери вразили німецький завод «Redux»

18/5/2018

Ця історія про те, як наша організація шокувала керівництво німецького заводу з переробки батарейок «Redux» та чому ми розглядаємо саме його для співпраці.

Під час двохмісячного дослідження 8 заводів із 5 країн Європи, ми стикнулись з тим, що деякі були дуже «закриті» та не надавали необхідну нам інформацію. Завод «Redux» був одним із них.  А згодом відбулась еволюція наших стосунків - від повної конфіденційності з боку заводу до повної прозорості та надання нам найнижчої ціни серед заводів Німеччини.

Співробітники «Redux»

Коли ми розповіли, що ми єдина організація в Україні, яка підняла складне екологічне питання з переробки батарейок та при цьому не фінансується державою, бізнесом виробниками, а існує лише на внески небайдужих громадян, німецькі колеги були вражені. Європейцям із їх законом про поводження з небезпечними відходами, було не просто усвідомити, що 40 тонн батарейок зібрали для переробки волонтери (а не виробники та постачальники). 

Раніше, до «Redux» не було звернень з України, тим паче громадських організації, раніше, їх не просили зафіксувати ціну, раніше, вони не продовжували розмову без підписання документів про нерозголошення. Дякуючи нашим з вами спільним зусиллям «Батарейки, здавайтеся!» стали першими. І лід розтанув.

Завдяки цій плідній комунікації, ми дізнались багато важливих деталей про роботу заводу, про оформлення документів згідно німецького законодавства, принципи формування ціни на переробку.

Далі розглянемо ключову інформацію про діяльність одного із найпотужніший заводів світу в галузі переробки батарейок.

Про завод

«REDUX Recycling GmbH» заснований у 1997 році. Сьогодні має два заводи у Німеччині та один в Австрії.

Потужність мережі заводів становить 50 000 тонн батарейок в рік.

Історію створення підприємства, інформацію та фото устаткування і оснащення можна подивитися на офіційному сайті https://www.redux-recycling.com/de/   

Екологічність

Завод має ліцензію та сертифікати, які підтверджують якість переробки та безпеку для довкілля. Жоден з компонентів, які виходять після переробки з батарейок, чи стороннє сміття, яке потрапляє в міксі з батарейками, не йде на звалище. Абсолютно усе переробляється на самому «Redux» та частково — на заводах-партнерах.

Сортування

Швидкість сортування — 40 батарейок в секунду. Такий обсяг «Redux» зміг досягти завдяки власним запатентованим процесам та обладнанню. Сортування відбувається за допомогою рентгенівських променів, що дозволяє досягти точності сортування до 99 %.

Сортування відбувається у два етапи: спочатку попереднє (відокремлюються великі батарейки), а потім дрібне (пальчикові батарейки за допомогою рентгенівського променя розділяються в залежності від складових компонентів).

Детальніше про технічні деталі переробки можна подивитись тут.

Ціна

Ціна переробки динамічна, вона залежить від світової вартості нікелю і коливається від 290 до 410 євро за тонну. Зараз тривають наші переговори з заводом, щоб зафіксувати середню ціну за тонну, яка буде прийнятна для обох сторін. Повторимось, що такого прецеденту в «Redux» ще не було. Подивимося, що з цього вийде.

Для різних видів батарейок необхідні різні типи утилізації.

На заводі «Redux» переробляють лужні, сольові, цинк-карбонові та нікель-метал-гідрітні батарейки. Нікель-кадмієві відправляють на переробку на завод Accurec (Німеччина), літієві — у Бельгію на завод Umicore, а свинцеві акумулятори — на завод Götz у Німеччині.

Зараз «Redux» працює над створенням технології замкнутого циклу рециркуляції, коли старі батареї знову стають новими — сировина перероблятиметься на 100 відсотків.

Сьогодні глибина переробки батарейок тут сягає 90 %. Це означає, що майже всі речовини можна використовувати повторно! Цей показник нас дуже радує, оскільки мета переробки — повернути матеріали від старих батарей до ринку сировини.

Матеріали, отримані в результаті переробки, є цінною сировиною для подальшого використання у промисловості. Добуті речовини йдуть на споживання у металургійну, акумуляторну, цинкову промисловість, на дорожнє будівництво. Таким чином, не відбувається зайвого шкідливого видобутку корисних копалин.

Висновки

Завод «Redux» завод має низку плюсів:

 • Високотехнологічні потужності
 • Екологічність виробництва та наявність сертифікатів
 • Впроваджена низка власних розробок, які дозволяють прискорити процес переробки та досягати точності сортування до 99%
 • Лояльність (не дивлячись на процедуру нерозголошення, завод погодився на відкрите спілкування та публічне висвітлення усієї інформації, оскліьки на них вплинуло прагнення нашої організації зсунути з мертвої точки питання утилізації батарейок в Україні)
 • Комунікації — найкращий наш досвід спілкування серед заводів
 • Привабливий зовнішній вигляд заводу

Також є і слабкі сторони у співпраці із заводом у Німеччині:

 • Ціна (Вартість утилізації не є фіксованою. Верхня планка прайсу складає 410 євро за тонну, плюс додатковими витратами буде логістика з України)
 • Складна процедура оформлення транскордону (При транспортуванні у Німеччину транзитною державою виступатиме Польща)

«Батарейки, здавайтеся!» останні 1,5 роки веде переговори з імпортерами батарейок в Україні, щоб закласти в ціну батарейок в продажу вартість їх переробки. У найближчі 1,5 місяці відбудеться одна із ключових подій — очні переговори за круглим столом з представниками 4 імпортерів. Серед інших питань, плануємо обрати на який саме завод відправити зібрані батарейки — «Redux» в Німеччині чи «Recupyl» в Польщі.

Джерела

У підготовці матеріалу, крім даних з особистого листування та бесіди з представниками заводу, ми використовували такі джерела:

 1. Сайт  
 2. Презентація

Щоб створити дослідження питання заводу для переробки батарейок ми:

 • з`ясували, де є такі заводи поблизу України,
 • де та які батарейки переробляються,
 • листувались та вели переговори із представниками заводів,
 • прораховували вартість переробки всіх батарейок, які ми з вами зібрали,
 • спілкувались, радились з експертами,
 • зважували всі + та - кожного підприємства,
 • шокували німецьких колег :)

І в результаті зупинились на двох претендентах, які відповідають нашим високим вимогам і куди зможемо вивезти зібрані батарейки з України уже зовсім скоро!

Щоб довести справу до кінця, наша команда «Батарейки, здавайтеся!» потребує грошової підтримки від небайдужих українців. Кожна гривня має значення. Зроби свій внесок і ти! http://batareiky.in.ua/help

Фінансові звіти організації завжди доступні тут http://batareiky.in.ua/reports

ОСНОВНІ РЕЗУЛЬТАТИ

Дослідили, як упакувати батарейки для Європи

Ми залучили 7 експертів та провели ґрунтовне дослідження міжнародних норм по перевезенню небезпечних вантажів в контексті батарейок.

Тепер ми знаємо, яка тара необхідна для правильного перевезення відпрацьованих батарейок у Європу.

Реорганізували центральний склад батарейок в Києві

Перевезли 5215 кг київських батарейок із волонтерського гаража на сучасний склад із технікою та охороною.

Тут і будемо готувати батарейки до відправки у Європу. Найближчим часом плануємо пересипати батарейки у системну тару.

Зробили спробу пересипати батарейки у вживані бочки

Компанія «Екологічні інвестиції» запропонувала безкоштовно передати нашому проекту 54 вживані бочки для зберігання батарейок.

Читайте в цій статті, чому після спільної інспекції цих бочок нам разом довелось відмовитись від цієї ідеї.

Додали на сайт сторінку про прихильників

Люди часто не вірять, що наш проект розвивається виключно завдяки краудфандингу.

Ми створили сторінку прихильників на нашому сайті, яка допоможе в цьому переконатись. Сторінка оновлюється з кожним новим внеском.

А також:

 • Забезпечили прийом батарейок з 1500 пунктів у 24 областях — продовжуємо збирати ~ 1 тонну / міс
 • Завітали з робочою зустріччю у Мінрегіон для дискусії про правки нового Закону України про батарейки
 • Відповіли на 38 дзвінків та 59 листів про збір батарейок
 • Розказали про стан збору батарейок в Україні в ефірі ранкового шоу «Доброго ранку, Країно» на каналі «UA: Перший»

Детальний фінансовий звіт за період можна подивитись тут.

ЩО НЕ ВДАЛОСЯ

Поки що нам не вдалося зібрати всю суму, необхідну на поточний етап проекту, тому ми рухаємось повільніше, ніж планували.

Нам довелось тимчасово відмовитись від наступних цілей:

 • Створити техніко-економічного обґрунтування українського заводу з переробки батарейок (або хоча б сортувальної станції). Фокусуємось тільки на відправці батарейок у Європі. Сортувати батарейки в Україні в перспективі точно дешевше, але ми мусимо тимчасово відкласти цю ідею, бо вона більш складна і дорога в перші роки реалізації.
 • Перевезти батарейки з областей на центральні склади у Києві та Дніпрі. Склади уже організовані, але грошей на пересилку поки що немає.
 • Найняти ще 1 людину в команду. Нас тут зараз троє на повній зайнятості, але ми категорично не справляємось, бо доводиться робити декілька речей одночасно: підтримувати діючу мережу збору, готувати батарейки до транскордону, робити пілотний проект з імпортерами та лобіювати зміни до закону. Нам потрібна ще одна людина, щоб виконувати ці задачі якісно.

ПІДТРИМАТИ ПРОЕКТ

В 2018 році ми запрошуємо наших прихильників налаштувати регулярний внесок на розвиток «Батарейки, здавайтеся!». Результати, яких ми досягаємо, ми досягаємо разом з вами!