Чому ліцензія не гарантує переробку?

9/12/2019

Фото до цієї статті – наочна ілюстрація того, як «ефективно» працює система ліцензій для переробки небезпечних відходів в Україні зараз. Коли основний сенс ліцензії – отримати хабар за видачу папірця. Чи відбудеться далі переробка – ніхто не гарантує.

Розберемося на прикладі псевдопереробника ТОВ «Еко-Форс». Фото показує результат їхньої діяльності. Організація просто бере кошти начебто на утилізацію небезпечних відходів, а насправді кладе їх собі в кишеню. Відходи просто відправляють на нелегальному полігоні біля Дєєвої Гори в місті Кременчук.

Цей полігон довів до екологічної катастрофи цілий регіон в Полтавській області, він буквально скорочує життя людей в околицях:

http://nabludatel.net/…/igor-yakovlev-i-ego-semya-kuratory-…

Здавалося б, ліцензії на переробку мають вирішувати цю проблему. Але це так не працює.

У підприємства була і досі є (!) ліцензія. А в одного із чиновників – фігурантів схеми – вдома долари готівкою та колони в грецькому стилі. Чому так?

💸 Смисл ліцензій – це вимагання хабарів

Чиновникам фінансово вигідно брати хабарі за отримання ліцензій, саме тому вони виступають за збільшення кількості цих папірців. Але їх кількість ніяк не впливає на якість. У ТОВ «Еко-Форс» є ліцензія, але вона не заважає їм продовжувати отруювати Полтавську область, бо вони занесли хабаря. В Україні дуже слабка правова система, тому чиновники залишаються непокараними.

💻 Вихід – діджиталізація

Оскільки правова система в Україні не зміниться в один день, вихід із кризи псевдопереробки – максимальна автоматизація процесу видачі дозволів та контролю, переведення їх в онлайн режим.

Для цього в кожній країні Євросоюзу діє так звана інформаційна система про відходи, яка контролює кожну транзакцію прийому-передачі відходів від компанії до компанії та сигналізує про порушення.

За умов слабкої правової системи ці дані мають бути легко доступними та візуалізованими для журналістів і громадських організацій.

♻️ В Україні має бути зручно будувати чесні заводи з переробки

В той час як крива пост-радянська система дозволів та «заносів» хабарів дуже зручна і зрозуміла для напівмафіозних псевдопереробників, нормальні заводи 10 разів подумають, перш ніж заходити в Україну з таким переліком непотрібних вимог. Вони пишуться для того, щоб їх неможливо було виконати, а за хабар «для своїх» – можна було закрити на них очі.

Вихід: краще зробити менше вимог, залишити найважливіші, але контролювати їх однаково якісно для всіх.

❌ Необхідна умова – зміна кадрів

Будь-які прекрасні ініціативи нової влади розіб’ються, якщо хоча би не спробувати змінити людей на місцях, які були причетні до кримінальних схем.

Ми боремось за Україну, чисту від небезпечних відходів, та відправляємо батарейки на гарантовану переробку, завдяки підтримці небайдужих людей та компаній.

Як долучитися:

👉 здавайте батарейки з вашої компанії тільки на гарантовану переробку разом з проєктом Коробочки: http://batareiky.in.ua/boxes

👉 налаштуйте регулярний внесок на підтримку «Батарейки, здавайтеся»: http://batareiky.in.ua/donators

І розкажіть про це друзям!


ОСНОВНІ РЕЗУЛЬТАТИ

Дослідили, як упакувати батарейки для Європи

Ми залучили 7 експертів та провели ґрунтовне дослідження міжнародних норм по перевезенню небезпечних вантажів в контексті батарейок.

Тепер ми знаємо, яка тара необхідна для правильного перевезення відпрацьованих батарейок у Європу.

Реорганізували центральний склад батарейок в Києві

Перевезли 5215 кг київських батарейок із волонтерського гаража на сучасний склад із технікою та охороною.

Тут і будемо готувати батарейки до відправки у Європу. Найближчим часом плануємо пересипати батарейки у системну тару.

Зробили спробу пересипати батарейки у вживані бочки

Компанія «Екологічні інвестиції» запропонувала безкоштовно передати нашому проекту 54 вживані бочки для зберігання батарейок.

Читайте в цій статті, чому після спільної інспекції цих бочок нам разом довелось відмовитись від цієї ідеї.

Додали на сайт сторінку про прихильників

Люди часто не вірять, що наш проект розвивається виключно завдяки краудфандингу.

Ми створили сторінку прихильників на нашому сайті, яка допоможе в цьому переконатись. Сторінка оновлюється з кожним новим внеском.

А також:

  • Забезпечили прийом батарейок з 1500 пунктів у 24 областях — продовжуємо збирати ~ 1 тонну / міс
  • Завітали з робочою зустріччю у Мінрегіон для дискусії про правки нового Закону України про батарейки
  • Відповіли на 38 дзвінків та 59 листів про збір батарейок
  • Розказали про стан збору батарейок в Україні в ефірі ранкового шоу «Доброго ранку, Країно» на каналі «UA: Перший»

Детальний фінансовий звіт за період можна подивитись тут.

ЩО НЕ ВДАЛОСЯ

Поки що нам не вдалося зібрати всю суму, необхідну на поточний етап проекту, тому ми рухаємось повільніше, ніж планували.

Нам довелось тимчасово відмовитись від наступних цілей:

  • Створити техніко-економічного обґрунтування українського заводу з переробки батарейок (або хоча б сортувальної станції). Фокусуємось тільки на відправці батарейок у Європі. Сортувати батарейки в Україні в перспективі точно дешевше, але ми мусимо тимчасово відкласти цю ідею, бо вона більш складна і дорога в перші роки реалізації.
  • Перевезти батарейки з областей на центральні склади у Києві та Дніпрі. Склади уже організовані, але грошей на пересилку поки що немає.
  • Найняти ще 1 людину в команду. Нас тут зараз троє на повній зайнятості, але ми категорично не справляємось, бо доводиться робити декілька речей одночасно: підтримувати діючу мережу збору, готувати батарейки до транскордону, робити пілотний проект з імпортерами та лобіювати зміни до закону. Нам потрібна ще одна людина, щоб виконувати ці задачі якісно.

ПІДТРИМАТИ ПРОЕКТ

В 2018 році ми запрошуємо наших прихильників налаштувати регулярний внесок на розвиток «Батарейки, здавайтеся!». Результати, яких ми досягаємо, ми досягаємо разом з вами!