Чому ми єдині, хто відправляє батарейки на гарантовану переробку?

9/12/2019

Жодна з компаній, яка декларувала переробку батарейок в Україні, не була заводом в професійному розумінні цього слова, а ті хто декларував вивезення за кордон насправді не мав на цього дозволу. Як це перевірити?

В Україні справжнього заводу з переробки батарейок немає

Більшість підприємств, які ставили експерименти з переробки батарейок в Україні – були саме експериментом, а не професійними проектами. Вони не відповідали наступним критеріям:

  • є описана методика сортування батарейок на 8 типів з фото обладнання
  • є опис, які конкретно типи батарейок переробляються та яким методом, з фото обладнання
  • є опис, на які конкретно підприємства в Україні та за кордоном потрапляють ті типи батарейок, які це підприємтсво не переробляє.

Крім того, якщо би якась компанія хотіла переробляти батарейки – вона би мала пройти процедуру ОВД, оцінки впливу на довкілля. В реєстрі ОВД немає жодної такої компанії.

Це пов'язано з тим, що професійна переробка батарейок в Україні зараз не доцільна – за неї потрібно доплачувати, у нас поки немає такої системи, щоб виробник був зобов'язаний це робити.


Ми єдині, хто дійсно перевозив батарейки через кордон

Декілька інших організацій також декларували, що подавали документи на отримання дозволу на вивезення батарейок, але наявність дозволу від України не гарантує, що ця організація отримала зустрічний дозвіл від європейської країни.

Тобто, компанія показує, наче у неї є дозвіл від української влади (часто навіть під іншим кодом відходів), але при цьому вона навіть не планувала подавати пакет документів в Європу та робити реальну відправку.

Ми єдині, хто здійснив уже 2 такі відправки за всю історію України, про що викладаємо відповідні звіти.

Якщо хтось каже вам, що у нього є дозвіл на вивезення батарейок – попросіть показати не дозвіл, а документ Annex 1В про переробку конкретної партії батарейок.

ОСНОВНІ РЕЗУЛЬТАТИ

Дослідили, як упакувати батарейки для Європи

Ми залучили 7 експертів та провели ґрунтовне дослідження міжнародних норм по перевезенню небезпечних вантажів в контексті батарейок.

Тепер ми знаємо, яка тара необхідна для правильного перевезення відпрацьованих батарейок у Європу.

Реорганізували центральний склад батарейок в Києві

Перевезли 5215 кг київських батарейок із волонтерського гаража на сучасний склад із технікою та охороною.

Тут і будемо готувати батарейки до відправки у Європу. Найближчим часом плануємо пересипати батарейки у системну тару.

Зробили спробу пересипати батарейки у вживані бочки

Компанія «Екологічні інвестиції» запропонувала безкоштовно передати нашому проекту 54 вживані бочки для зберігання батарейок.

Читайте в цій статті, чому після спільної інспекції цих бочок нам разом довелось відмовитись від цієї ідеї.

Додали на сайт сторінку про прихильників

Люди часто не вірять, що наш проект розвивається виключно завдяки краудфандингу.

Ми створили сторінку прихильників на нашому сайті, яка допоможе в цьому переконатись. Сторінка оновлюється з кожним новим внеском.

А також:

  • Забезпечили прийом батарейок з 1500 пунктів у 24 областях — продовжуємо збирати ~ 1 тонну / міс
  • Завітали з робочою зустріччю у Мінрегіон для дискусії про правки нового Закону України про батарейки
  • Відповіли на 38 дзвінків та 59 листів про збір батарейок
  • Розказали про стан збору батарейок в Україні в ефірі ранкового шоу «Доброго ранку, Країно» на каналі «UA: Перший»

Детальний фінансовий звіт за період можна подивитись тут.

ЩО НЕ ВДАЛОСЯ

Поки що нам не вдалося зібрати всю суму, необхідну на поточний етап проекту, тому ми рухаємось повільніше, ніж планували.

Нам довелось тимчасово відмовитись від наступних цілей:

  • Створити техніко-економічного обґрунтування українського заводу з переробки батарейок (або хоча б сортувальної станції). Фокусуємось тільки на відправці батарейок у Європі. Сортувати батарейки в Україні в перспективі точно дешевше, але ми мусимо тимчасово відкласти цю ідею, бо вона більш складна і дорога в перші роки реалізації.
  • Перевезти батарейки з областей на центральні склади у Києві та Дніпрі. Склади уже організовані, але грошей на пересилку поки що немає.
  • Найняти ще 1 людину в команду. Нас тут зараз троє на повній зайнятості, але ми категорично не справляємось, бо доводиться робити декілька речей одночасно: підтримувати діючу мережу збору, готувати батарейки до транскордону, робити пілотний проект з імпортерами та лобіювати зміни до закону. Нам потрібна ще одна людина, щоб виконувати ці задачі якісно.

ПІДТРИМАТИ ПРОЕКТ

В 2018 році ми запрошуємо наших прихильників налаштувати регулярний внесок на розвиток «Батарейки, здавайтеся!». Результати, яких ми досягаємо, ми досягаємо разом з вами!