#деЗакони: Мінприроди все ще не опублікувало законопроекти про поводження з відходами

10/4/2019

Пане міністр екології Остап Семерак, ми питаємо вас відкрито і вдруге – #деЗакони?

96% відсотків побутових відходів в Україні зараз стають сміттям і не переробляються. Все тому, що у нас немає ефективних законів як в Європі.

За нац. стратегією подолання цієї проблеми до кінця 2018 року ваша команда мала виставити на сайт Міністерство екології та природних ресурсів України та на громадське обговорення проекти нових законів:
1. про управління відходами (рамковий закон)
2. про батарейки, батареї та акумулятори
3. про відходи електронного та електричного обладнання
4. про відпрацьовані нафтопродукти
5. про захоронення відходів
6. про управління відходами видобувної – промисловості
7. про зняті з експлуатації транспортні засоби
та інших.

• Що відбулося в реальності?

На сайті Мінприроди з’явився лише один із них, в кінці 2018 року, з грубими порушеннями процедури громадського обговорення та ігноруванням пропозицій європейських експертів.

Детальніше суть порушень написала Olena Kravchenko в цій статті: https://lb.ua/…/424035_chomu_gromadski_organizatsii_viyshli…

2 тижні тому ми вийшли на вуличну акцію під Мінприроди, щоб почути вашу відповідь — #деЗакони. Акція об’єднала 5 екологічних організацій: Environment People Law (EPL)/Екологія - Право - Людина (ЕПЛ), Україна БЕЗ сміття, Батарейки, здавайтеся, Друге життя, Kharkiv Zero Waste: кампанія за ресайклінг, а також Реанімаційний Пакет Реформ - РПР. В акції взяли участь відомі активісти — Євгенія Аратовська (Евгения Аратовская), Ostap Yednak, Tetiana Omelianenko, Сергій Волков. Сюжети з акції показали ключові канали країни.

Особисте звернення голови нашої організації Люба Колосовська (Lyuba Kolosovska) до вас особисто набрало 740 реакцій та 500 поширень:
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10218609108559503&set=a.4462795568592&type=3&theater

• Як відреагувало Міністерство і що написало у себе на Facebook?

Фейсбук Міністерства пише про те, які в Україні красиві національні парки і гриби, та як Міністр взяв участь у висадці дерев разом із студентами Черкаського університету. А нашу акцію про проблему по суті — подає як непорозуміння, бо начебто громадське обговорення рамкового закону уже проведено.

По-перше, якщо воно уже проведено – ми питаємо, де документ, який надає перелік всіх зауважень і обгрунтоване пояснення, чому ключові із них НЕ ПРИЙНЯТІ? Чому пропозиції організації ISWA Young Professionals Group - Ukraine та Україна БЕЗ сміття не враховані? Чому проігнорована 2 серія зауважень від організацїі Environment People Law (EPL)/Екологія - Право - Людина (ЕПЛ)?

І найголовніше – де решта законопроектів, які ваше міністерство мало виставити на обговорення і врахувати пропозиції та коментарі?

Особистої відповіді на звернення суспільства ви, пане Міністр, так і не надали.

• Найцікавіше те, що тексти більшості із цих законопроектів УЖЕ НАПИСАНІ та надані Міністерству як безповоротна допомога — групою експертів з України та Європи.

Зокрема, в створенні законопроекту по батарейки та акумулятори брала участь наша команда Батарейки, здавайтеся, текст законопроекту лежить тут: http://www.twinningweee.com.ua/uk/draftoba

Щоб залучити своїх експертів створити ці законопроекти, Євросоюз витратив мільйони євро. Наше питання — чому закони досі не опубліковані та осіли в Міністерстві?

Пане Міністр, нас обурює та засмучує така реакція вашого органу і ми вимагаємо:
– публікації рамкового закону про відходи на сайті Міністерства із внесеними правками та коментарями
– план з датами громадських обговорень решти законопроектів на 2019 рік

Чекаємо на вашу реакцію.

Ви обираєте чисту Україну чи полігон?

ЯК НАС ПІДТРИМАТИ

✔️ Зроби селфі із сміттям в місті чи на природі, напиши пост чому тебе турбє ця проблема з тегом #деЗакони, затегай міністра Остап Семерак

✔️ Налаштуй свій регулярний внесок:
http://batareiky.in.ua/donators
Нас уже підтримують 750+ небайдужих українців.

✔️ Замов коробочку для збору батарейок в свою компанію: http://batareiky.in.ua/boxes

* Цей пост не є агітацією за жодного із кандидатів у Президенти. Ми за свідомий вибір.

ОСНОВНІ РЕЗУЛЬТАТИ

Дослідили, як упакувати батарейки для Європи

Ми залучили 7 експертів та провели ґрунтовне дослідження міжнародних норм по перевезенню небезпечних вантажів в контексті батарейок.

Тепер ми знаємо, яка тара необхідна для правильного перевезення відпрацьованих батарейок у Європу.

Реорганізували центральний склад батарейок в Києві

Перевезли 5215 кг київських батарейок із волонтерського гаража на сучасний склад із технікою та охороною.

Тут і будемо готувати батарейки до відправки у Європу. Найближчим часом плануємо пересипати батарейки у системну тару.

Зробили спробу пересипати батарейки у вживані бочки

Компанія «Екологічні інвестиції» запропонувала безкоштовно передати нашому проекту 54 вживані бочки для зберігання батарейок.

Читайте в цій статті, чому після спільної інспекції цих бочок нам разом довелось відмовитись від цієї ідеї.

Додали на сайт сторінку про прихильників

Люди часто не вірять, що наш проект розвивається виключно завдяки краудфандингу.

Ми створили сторінку прихильників на нашому сайті, яка допоможе в цьому переконатись. Сторінка оновлюється з кожним новим внеском.

А також:

  • Забезпечили прийом батарейок з 1500 пунктів у 24 областях — продовжуємо збирати ~ 1 тонну / міс
  • Завітали з робочою зустріччю у Мінрегіон для дискусії про правки нового Закону України про батарейки
  • Відповіли на 38 дзвінків та 59 листів про збір батарейок
  • Розказали про стан збору батарейок в Україні в ефірі ранкового шоу «Доброго ранку, Країно» на каналі «UA: Перший»

Детальний фінансовий звіт за період можна подивитись тут.

ЩО НЕ ВДАЛОСЯ

Поки що нам не вдалося зібрати всю суму, необхідну на поточний етап проекту, тому ми рухаємось повільніше, ніж планували.

Нам довелось тимчасово відмовитись від наступних цілей:

  • Створити техніко-економічного обґрунтування українського заводу з переробки батарейок (або хоча б сортувальної станції). Фокусуємось тільки на відправці батарейок у Європі. Сортувати батарейки в Україні в перспективі точно дешевше, але ми мусимо тимчасово відкласти цю ідею, бо вона більш складна і дорога в перші роки реалізації.
  • Перевезти батарейки з областей на центральні склади у Києві та Дніпрі. Склади уже організовані, але грошей на пересилку поки що немає.
  • Найняти ще 1 людину в команду. Нас тут зараз троє на повній зайнятості, але ми категорично не справляємось, бо доводиться робити декілька речей одночасно: підтримувати діючу мережу збору, готувати батарейки до транскордону, робити пілотний проект з імпортерами та лобіювати зміни до закону. Нам потрібна ще одна людина, щоб виконувати ці задачі якісно.

ПІДТРИМАТИ ПРОЕКТ

В 2018 році ми запрошуємо наших прихильників налаштувати регулярний внесок на розвиток «Батарейки, здавайтеся!». Результати, яких ми досягаємо, ми досягаємо разом з вами!