1 батарейка забруднює 16 м² землі. Дослідження у Львівській політехніці

13/12/2018

Багато із вас чули цю цифру — 1 батарейка забруднює 20 м² землі та 400 л води токсичними речовинами. Але звідки вона взялася? Наскільки вона правдива?

Ми вирішили розставити всі крапки над «i».

У листопаді 2018 року ми запустили безпрецедентний для України експеримент, який став можливим завдяки глибокому ентузіазму Марія Руда, та всієї команди кафедри Екологічної безпеки та природоохоронної діяльності Львівської політехніки на чолі з завідувачем Ігорем Петрушкою.

В результаті дослідження науковці виявили — 1 пальчикова батарейка отруює в середньому 16 м² землі!

Саме такі результати показало це дослідження шкоди сучасних батарейок.
Запрошуємо всіх небайдужих людей — екологів, хіміків, журналістів, любителів природи та науки — подивитись робочий текст дослідження на власні очі за посиланням.

Як відбувалось дослідження

🔋Поїхали на наш склад у Києві та відібрали 25 зразків РІЗНОМАНІТНИХ типових батарейок

Ми спеціально не брали для дослідження рідкісні токсичні типи батарейок — старі радянські ртутні та кадмієві. Ми взяли типові алкалінові та сольові батарейки, ті які кожен із нас купує на касі супермаркету чи в переході, та використовує щодня.

Закупили витратні матеріали, вони обійшлись нам у 13 000 грн.

Впродовж 5 років ми не могли собі дозволити таких витрат, і тому користувались популярною цифрою про 20 м2. Перші згадки про неї в Google датуються 2009 роком, її оголосили співробітники Московського біологічного музею (без обгрунтування).

В цьому році, дякуючи вашим внескам, небайдужі люди, ми запустили власне незалежне дослідження!

👽 Дізнались справжній хімічний склад кожної із 25 батарейок

В Україні є лише 2 лабораторії, які дозволяють швидко дізнатись поелементний склад речовини без довгих хімічних процедур — сучасним методом приладом рентгенофлуоресцентного аналізу. І один із аналізаторів для нього марки EXPERT 3L знаходиться саме у Львівській політехніці.

Аналізатор марки EXPERT 3L

Прилад дозволив нам у короткий термін визначити з точністю до кількох сотих %, всі елементи таблиці Менделєєва, які містяться в сучасних українських батарейках. Додатково ці дані були перевірені за допомогою хімічного аналізу.

Робота показала, що хоча в більшості типів сучасних батарейок в Україні уже відсутні важкі метали, але батарейки продовжують чинити важку токсичну дію на природу та живі організми. Методом математичного моделювання реального забруднення середовища на реальних даних лаборанти визначили цифру, що 1 батарейка забруднює 16 м² ґрунту.

Розбита батарейка використовувалась для дослідів

Додатково провели досліди біоіндикаційним методом — пророщували на ґрунті, забрудненому батарейками, крес-салат.

Дослідження наочно демонструє, що клітини крес-салату, який проростає в забрудненій землі припиняють ділитись! Це добре видно під мікроскопом — життя в такому ґрунті зупиняється.

Ось як коментує ці результати Марія Руда, асистент кафедри екологічної безпеки та природоохоронної діяльності Львівської політехніки:

«Найбільш типові компоненти сучасних батарейок — це сполуки марганця, нікелю, цинку, кобальту, титану, які в поєднанні є токсичними для довкілля. В екосистемі — як в організмі людини. Все влаштовано настільки складно, що ми часто не розуміємо ті віддалені наслідки, які можуть давати наші дії сьогодні.
Наша планета, все те чим ми користуємось і де живемо — це не спадок, який ми отримали від батьків, це позика, яку ми взяли у власних дітей. Ось чому так важливо думати наперед та не допускати бездумного забрудення природи — ми можемо навіть не уявляти, до яких це може привести наслідків!».

Якщо у вас виникли запитання чи доповнення щодо дослідження — звертатесь [email protected]

ОСНОВНІ РЕЗУЛЬТАТИ

Дослідили, як упакувати батарейки для Європи

Ми залучили 7 експертів та провели ґрунтовне дослідження міжнародних норм по перевезенню небезпечних вантажів в контексті батарейок.

Тепер ми знаємо, яка тара необхідна для правильного перевезення відпрацьованих батарейок у Європу.

Реорганізували центральний склад батарейок в Києві

Перевезли 5215 кг київських батарейок із волонтерського гаража на сучасний склад із технікою та охороною.

Тут і будемо готувати батарейки до відправки у Європу. Найближчим часом плануємо пересипати батарейки у системну тару.

Зробили спробу пересипати батарейки у вживані бочки

Компанія «Екологічні інвестиції» запропонувала безкоштовно передати нашому проекту 54 вживані бочки для зберігання батарейок.

Читайте в цій статті, чому після спільної інспекції цих бочок нам разом довелось відмовитись від цієї ідеї.

Додали на сайт сторінку про прихильників

Люди часто не вірять, що наш проект розвивається виключно завдяки краудфандингу.

Ми створили сторінку прихильників на нашому сайті, яка допоможе в цьому переконатись. Сторінка оновлюється з кожним новим внеском.

А також:

  • Забезпечили прийом батарейок з 1500 пунктів у 24 областях — продовжуємо збирати ~ 1 тонну / міс
  • Завітали з робочою зустріччю у Мінрегіон для дискусії про правки нового Закону України про батарейки
  • Відповіли на 38 дзвінків та 59 листів про збір батарейок
  • Розказали про стан збору батарейок в Україні в ефірі ранкового шоу «Доброго ранку, Країно» на каналі «UA: Перший»

Детальний фінансовий звіт за період можна подивитись тут.

ЩО НЕ ВДАЛОСЯ

Поки що нам не вдалося зібрати всю суму, необхідну на поточний етап проекту, тому ми рухаємось повільніше, ніж планували.

Нам довелось тимчасово відмовитись від наступних цілей:

  • Створити техніко-економічного обґрунтування українського заводу з переробки батарейок (або хоча б сортувальної станції). Фокусуємось тільки на відправці батарейок у Європі. Сортувати батарейки в Україні в перспективі точно дешевше, але ми мусимо тимчасово відкласти цю ідею, бо вона більш складна і дорога в перші роки реалізації.
  • Перевезти батарейки з областей на центральні склади у Києві та Дніпрі. Склади уже організовані, але грошей на пересилку поки що немає.
  • Найняти ще 1 людину в команду. Нас тут зараз троє на повній зайнятості, але ми категорично не справляємось, бо доводиться робити декілька речей одночасно: підтримувати діючу мережу збору, готувати батарейки до транскордону, робити пілотний проект з імпортерами та лобіювати зміни до закону. Нам потрібна ще одна людина, щоб виконувати ці задачі якісно.

ПІДТРИМАТИ ПРОЕКТ

В 2018 році ми запрошуємо наших прихильників налаштувати регулярний внесок на розвиток «Батарейки, здавайтеся!». Результати, яких ми досягаємо, ми досягаємо разом з вами!