Збір батарейок у KLO – звіти про переробку та всі деталі

10/6/2021

Дорогі друзі! Спільний проєкт Батарейки, здавайтеся! з KLO, а також іншими заправками, тимчасово зупинений через війну. Ринку АЗС зараз дуже непросто, коли з'явиться бюджет на переробку батарейок – поки що невідомо.

На період бойових дій для швидкої та гарантованої переробки ваших батарейок ми просимо вас скористатись пунктами приймання в інших мережах.

Разом з тим, ми дякуємо мережі за те, що не прибрала контейнери та залишила на території АЗС – вона взяла відповідальність поки що забирати їх до себе на склад. Щойно можливість відновити проєкт з'явиться - ми обов'язково це зробимо та напишемо про це! До зустрічі в KLO!

***

З 24 червня 2021 мережа KLO перезапустила збір батарейок в новому форматі прозорих контейнерів з гарантованою переробкою спільно з рухом «Батарейки, здавайтеся!». 

Пункти приймання батарейок розташовані на 65 АЗК по Києву та області.


Відтепер кожен гість мережі може здати до 50 батарейок за один візит в унікальні прозорі контейнери таких типів:

 • пальчикові батарейки
 • батарейки-таблетки
 • батарейки від мобільних телефонів 
 • павербенки

Всі батарейки потрапляють на гарантовану утилізацію на заводі в GreenWEEE в Румунії, звіти про переробку — нижче на цій сторінці.

Переробку оплачує KLO з доходів від продажів нових батарейок в рамках програми відповідальності виробника спільно з брендом Panasonic. Щоб більше батарейок переробилось – обирайте купувати нові батарейки Panasonic в KLO, та пояснюйте друзям, чому це важливо.

♻️ Звіти про збір та переробку

1. Відправка вересень 2020 року — зібрано та перероблено на заводі GreenWEEE 2.639 тонн батарейок. Звіт від заводу тут.

На заводі GreenWEEE у Румунії

2.Відправка жовтень 2021 року — зібрано та перероблено на заводі GreenWEEE 3.26 тонн батарейок. Звіт від заводу тут.

🤘 Історія збору батарейок в KLO

Мережа KLO почала збирати батарейки ще до того, яке це стало популярним.
Але червні 2021 ми перезапустили збір разом — з прозорими контейнерами та гарантованою переробкою.

Тестуємо перші зразки контейнерів з командою KLO

Здавати батарейки з нових контейнерів гостей залучає фірмовий персонаж мережі. До фінансування переробки зібраних батарейок окрім KLO приєдналась компанія Panasonic Ukraine, яка продає тут свої батарейки.

Нові контейнери дозволять зробити збір помітним в просторі мережі, а значить — більше людей надихнуться принести сюди свої батарейки, а не викинути в смітник чи у природу. На KLO будуть два види контейнерів: на великих АЗК високий циліндричний контейнер, а на менших за площею – прямокутні контейнери як на фото ліворуч.

Це не перша соціальна ініціатива компанії. KLO також має запроваджений роздільний збір сміття, а також допомагає фонду «Таблеточки».


🔋 Популярні питання

Які батарейки можна здавати в Klo?


Кожна людина може здати за 1 раз до 50 штук портативних батарейок чи акумуляторів ємністю до 7А/год наступних типів:

 • пальчикові батарейки та акумуляторів від розмірів AAA до D, а також типу «крона»
 • батарейки-таблетки різних типів
 • акумулятори від мобільних телефонів та ноутбуків
 • павербанки

НЕ приймаються:

 • мобільні телефони
 • ртутні лампи
 • акумулятори від безперебійників (ємність вище 7А/год)
 • інше сміття

Чому діє обмеження - до 50 батарейок від людини?

Обмеження діє тому, що справжня переробка батарейок – не безкоштовна, і проєкт має ліміт бюджету, який залежить від продажів нових батарейок в KLO. 

Проєкт націлений на людей, гостей мережі. Якщо ви збираєте батарейки в іншій комерційній компанії, чи просто у великих масштабах – будь ласка, зверніться до «Батарейки, здавайтеся!» напряму.


Я збираю батарейки в під’їзді/школі, і у мене значно більше, ніж 50 штук батарейок, що мені робити?

Якщо ви збирали батарейки в іншому місці, рекомендуємо вам зв’язатись напряму з «Батарейки, здавайтеся!» та обговорити можливі способи утилізації зібраних батарейок.

Чому переробка в Європі, а не в Україні?

Переробка батарейок в Україні зараз економічно не має смислу – вартість видобутих ресурсів не може окупити вартості витрат, потрібних для організації заводу. Детальніше описували в цій статті.
Втім, коли обсяги батарейок в Україні, що переробляються, досягнуть сотень тон на рік – завод з’явиться в Україні.


Як батарейки потрапляють з KLO на завод?

Після збору в KLO батарейки потраплять на ліцензований склад, звідки по накопиченню партії 20 тонн відправляться на переробку на завод GreenWEEE в Румунії, в рамках 3-сторонньої угоди з заводом, «Батарейки, здавайтеся!» та партнера-ліцензіата ТОВ «Екологічні інвестиції».

Батарейки упаковуються в спеціалізовану ADR тару, призначену для міжнародного перевезення небезпечних відходів, для їх доставки використовуються спеціально обладнані фури та водії, які мають дозвіл на перевезення таких вантажів.

 
На що переробляються батарейки?

Перш ніж потрапити на переробку, батарейки потрапляють на сортувальну лінію та сортуються на 8 типів відповідно до хімічного складу. 

Після цього частина батарейок – сольові, алкалінові та цинк-карбонові переробляються безпосередньо на GreenWEEE, з них добувають:

 • сталь
 • цинк-марганцевий концентрат (передається далі на пірометалургійне підприємство для видобутку цинку, латуні, тощо)
 • фракцію паперу/пластику (упаковка), яка згодом стає RDF (альтернативне паливо).

Решта батарейок – з вмістом кадмію, літію, ртуті тощо – після сортування відправляються на переробку на завод Accurec в Німеччині. 

100% всієї маси батарейок повертається для корисного використання в виробництві нових товарів та речовин.

Чим шкідливі батарейки?

Лише 1 батарейка здатна забруднити важкими металами близько 16 м² землі, при цьому щорічно близько 3250 тонн батарейок (162,5 млн штук батарейок) імпортуються в Україну. 

Лише 4% з них вдалося зібрати та переробити надійно в Європі. Решта поки що потрапляють до рук псевдоутилізаторів, в природу чи на звалище, ми маємо це зупинити.


🙌 Як допомогти «Батарейки, здавайется!»

Наш рух фінансується внесками небайдужих людей та компаній. В 2020 році ми добились, щоб 4% всього річного імпорту батарейок в Україну потрапили в контейнери для збору, а далі – на переробку на завод.

Налаштуйте свій регулярний внесок, щоб ми могли залучити більше торгових мереж до проєкту та не допустити токсичного забруднення.

http://batareiky.in.ua/help (сторінка з нашим планом на рік та можливістю налаштувати внесок через visa/mastercard)

Кожні 50 грн/міс, 100 грн/міс мають значення.

ОСНОВНІ РЕЗУЛЬТАТИ

Дослідили, як упакувати батарейки для Європи

Ми залучили 7 експертів та провели ґрунтовне дослідження міжнародних норм по перевезенню небезпечних вантажів в контексті батарейок.

Тепер ми знаємо, яка тара необхідна для правильного перевезення відпрацьованих батарейок у Європу.

Реорганізували центральний склад батарейок в Києві

Перевезли 5215 кг київських батарейок із волонтерського гаража на сучасний склад із технікою та охороною.

Тут і будемо готувати батарейки до відправки у Європу. Найближчим часом плануємо пересипати батарейки у системну тару.

Зробили спробу пересипати батарейки у вживані бочки

Компанія «Екологічні інвестиції» запропонувала безкоштовно передати нашому проекту 54 вживані бочки для зберігання батарейок.

Читайте в цій статті, чому після спільної інспекції цих бочок нам разом довелось відмовитись від цієї ідеї.

Додали на сайт сторінку про прихильників

Люди часто не вірять, що наш проект розвивається виключно завдяки краудфандингу.

Ми створили сторінку прихильників на нашому сайті, яка допоможе в цьому переконатись. Сторінка оновлюється з кожним новим внеском.

А також:

 • Забезпечили прийом батарейок з 1500 пунктів у 24 областях — продовжуємо збирати ~ 1 тонну / міс
 • Завітали з робочою зустріччю у Мінрегіон для дискусії про правки нового Закону України про батарейки
 • Відповіли на 38 дзвінків та 59 листів про збір батарейок
 • Розказали про стан збору батарейок в Україні в ефірі ранкового шоу «Доброго ранку, Країно» на каналі «UA: Перший»

Детальний фінансовий звіт за період можна подивитись тут.

ЩО НЕ ВДАЛОСЯ

Поки що нам не вдалося зібрати всю суму, необхідну на поточний етап проекту, тому ми рухаємось повільніше, ніж планували.

Нам довелось тимчасово відмовитись від наступних цілей:

 • Створити техніко-економічного обґрунтування українського заводу з переробки батарейок (або хоча б сортувальної станції). Фокусуємось тільки на відправці батарейок у Європі. Сортувати батарейки в Україні в перспективі точно дешевше, але ми мусимо тимчасово відкласти цю ідею, бо вона більш складна і дорога в перші роки реалізації.
 • Перевезти батарейки з областей на центральні склади у Києві та Дніпрі. Склади уже організовані, але грошей на пересилку поки що немає.
 • Найняти ще 1 людину в команду. Нас тут зараз троє на повній зайнятості, але ми категорично не справляємось, бо доводиться робити декілька речей одночасно: підтримувати діючу мережу збору, готувати батарейки до транскордону, робити пілотний проект з імпортерами та лобіювати зміни до закону. Нам потрібна ще одна людина, щоб виконувати ці задачі якісно.

ПІДТРИМАТИ ПРОЕКТ

В 2018 році ми запрошуємо наших прихильників налаштувати регулярний внесок на розвиток «Батарейки, здавайтеся!». Результати, яких ми досягаємо, ми досягаємо разом з вами!