Куди тепер компаніям здавати батарейки

3/12/2018

Привіт! Мене звати Люба Колосовська.
5 років тому я залишила роботу в сфері IT та заснувала проект «Батарейки, здавайтеся!».

Тому, що моє серце розривається від усвідомлення безконтрольності, з якою зараз викидаються небезпечні відходи в Україні.
Від масштабів лиха. Його незворотності. Я збудувала команду, щоб це змінити.

Наприкінці 2018 року ми втілюємо історичний перехід: припинили безкоштовний прийом батарейок у бізнесів та запускаємо новий формат для відповідальних компаній — проект «Коробочки»

В цьому пості я вирішила розказати особисто, як і чому ми прийшли до такого рішення.

Рух по збору батарейок в Україні розпочався в 2013 році із хибної заяви заводу «Аргентум» у Львові про те, що переробка батарейок — безкоштовна. Тоді нам, 3-м it-шникам із Дніпра, здавалося, що захистити Україну від токсичного забруднення це так просто: варто лише зробити прикольний дизайн та мотивувати людей збирати батарейки.

І наша пропаганда дійсно спрацювала!
Проект почав рости як на грибах, по всій країні наче вірус відкривались все нові й нові пункти збору батарейок. Разом з волонтерами — небайдужими людьми та компаніями, ми відкрили 1500 пунктів прийому батарейок та охопили збором батарейок всі 24 області України.

Але в 2016 році, коли наші темпи збору батарейок сягнули масштабів 1 тонна в місяць, ми дізнались шокуючу новину — справжньої переробки батарейок на заводі «Аргентум» ніколи не було.

Колектив підприємства дійсно мав маленьку лінію як експеримент, і він показав — продаж ресурсів, добутих із батарейок, не окупає процес переробки. За переробку батарейок потрібно доплачувати. І вони згорнули свій експеримент, заявивши про це публічно.

В Україні почались випадки викидання батарейок у природу недобросовісними людьми, бо переробляти їх було ніде.

На фото звалище під Одесою, де викинуто близько 300 кг різних джерел струму

Наші спроби знайти інше підприємство в Україні, яке би могло переробляти батарейки, не дали результату — всі вони сходились на тому, що економічного смислу переробляти батарейки в Україні поки що немає. По-перше, у нас нікому платити за переробку батарейок. По-друге, всі волонтери та компанії разом узяті збирають зараз до 100 тонн батарейок на рік — цього поки мало для заводу. Детально про це ми писали у статті

На той момент на нашому складі уже було 50 тонн батарейок, і цифра постійно зростала. Тож ми усвідомили — найрозумніший сценарій для України зараз полягає в тому, щоб не чекати дива, а відправляти наші батарейки на уже діючі та професійні заводи з переробки батарейок у Європі!

Наш склад батарейок в Києві, де зберігається близько 14 тонн батарейок

Завдяки вашій підтримці, протягом 2018 - 2019 років ми заключили партнерство із трьома заводами — Redux в Німеччині, Recupyl в Польщі та GreenWEEE у Румунії, щоб розірвати це порочне коло збору батарейок заради збору батарейок. Для переробки українських батарейок ми обрали завод GreenWEEE у Румунії. 

Це буде перший випадок, щоб українські батарейки потрапили на переробку, за всю історію!

Але ключове питання — хто заплатить за переробку батарейок?

Щоб оплатити переробку лише тих батарейок, які уже накопичені на всіх наших складах, потрібно більше 3 млн гривень. Ми шукаємо спонсорів, які би могли нам допомогти її разово оплатити, але стратегічно ми усвідомили — нам важливо змінити модель.

І так з’явився проект «Коробочки».
Відтепер збір батарейок в Україні буде відбуватись лише в тих компаніях, які покриватимуть вартість їх гарантованої переробки.

В першу чергу, такими компаніями стануть великі рітейл мережі — дві із них «Епіцентр» та «Ватсонс» попередньо погодились фінансувати із своїх доходів переробку тих батарейок, які вони збиратимуть своїх магазинах.

Це є наш перший спільний великий результат, люди! Результат 2-річного лоббіювання, яке стало можливим завдяки внескам кожного із вас, хто підтримуює наш проект.

Але ресурсів цих мереж вистачить на переробку лише 2% всіх українських батарейок. Цим мережам не справитись самим! Саме тому, там буде діяти правило: можна буде здати до ~5 штук батарейок від 1 людини. Важливо не відбити у них бажання брати участь у проекті.

А щоб збирати більше батарейок – наша задача підключити до нашого руху більше компаній.

І в цьому нам допоможуть наші нові спеціалізовані коробочки на 10кг батарейок.

Ваша компанія може замовити їх у нас із власним логотипом, та встановити — у себе в офісі, в дружній школі чи подарувати партнерам.

У вартість кожної коробочки входить:

— гарантована переробка всіх зібраних батарейок у Європі

— логістика та зберігання батарейок до етапу транскордону

— внесок на роботу «Батарейки, здавайтеся!» по втіленню реформи: щоб врешті за переробку батарейок в Україні почали платити їх виробники з доходів від продажів

Більше деталей про умови участі в проекті «Коробочки» для компаній — тут http://batareiky.in.ua/boxes та за телефонами 099 311 67 96, 097 168 55 76

Звертаюсь до кожного із наших прихильників!

Допоможіть нам розказати про «Коробочки» hr-ам та керівникам компаній, де ви працюєте.
Поясніть, чому важливо не просто збирати батарейки, а здавати їх на гарантовану переробку. На цьому етапі — дуже важлива підтримка кожного з вас!

ОСНОВНІ РЕЗУЛЬТАТИ

Дослідили, як упакувати батарейки для Європи

Ми залучили 7 експертів та провели ґрунтовне дослідження міжнародних норм по перевезенню небезпечних вантажів в контексті батарейок.

Тепер ми знаємо, яка тара необхідна для правильного перевезення відпрацьованих батарейок у Європу.

Реорганізували центральний склад батарейок в Києві

Перевезли 5215 кг київських батарейок із волонтерського гаража на сучасний склад із технікою та охороною.

Тут і будемо готувати батарейки до відправки у Європу. Найближчим часом плануємо пересипати батарейки у системну тару.

Зробили спробу пересипати батарейки у вживані бочки

Компанія «Екологічні інвестиції» запропонувала безкоштовно передати нашому проекту 54 вживані бочки для зберігання батарейок.

Читайте в цій статті, чому після спільної інспекції цих бочок нам разом довелось відмовитись від цієї ідеї.

Додали на сайт сторінку про прихильників

Люди часто не вірять, що наш проект розвивається виключно завдяки краудфандингу.

Ми створили сторінку прихильників на нашому сайті, яка допоможе в цьому переконатись. Сторінка оновлюється з кожним новим внеском.

А також:

  • Забезпечили прийом батарейок з 1500 пунктів у 24 областях — продовжуємо збирати ~ 1 тонну / міс
  • Завітали з робочою зустріччю у Мінрегіон для дискусії про правки нового Закону України про батарейки
  • Відповіли на 38 дзвінків та 59 листів про збір батарейок
  • Розказали про стан збору батарейок в Україні в ефірі ранкового шоу «Доброго ранку, Країно» на каналі «UA: Перший»

Детальний фінансовий звіт за період можна подивитись тут.

ЩО НЕ ВДАЛОСЯ

Поки що нам не вдалося зібрати всю суму, необхідну на поточний етап проекту, тому ми рухаємось повільніше, ніж планували.

Нам довелось тимчасово відмовитись від наступних цілей:

  • Створити техніко-економічного обґрунтування українського заводу з переробки батарейок (або хоча б сортувальної станції). Фокусуємось тільки на відправці батарейок у Європі. Сортувати батарейки в Україні в перспективі точно дешевше, але ми мусимо тимчасово відкласти цю ідею, бо вона більш складна і дорога в перші роки реалізації.
  • Перевезти батарейки з областей на центральні склади у Києві та Дніпрі. Склади уже організовані, але грошей на пересилку поки що немає.
  • Найняти ще 1 людину в команду. Нас тут зараз троє на повній зайнятості, але ми категорично не справляємось, бо доводиться робити декілька речей одночасно: підтримувати діючу мережу збору, готувати батарейки до транскордону, робити пілотний проект з імпортерами та лобіювати зміни до закону. Нам потрібна ще одна людина, щоб виконувати ці задачі якісно.

ПІДТРИМАТИ ПРОЕКТ

В 2018 році ми запрошуємо наших прихильників налаштувати регулярний внесок на розвиток «Батарейки, здавайтеся!». Результати, яких ми досягаємо, ми досягаємо разом з вами!