НАБУ викрило хабар, який міг завалити сміттєву реформу

14/9/2020

Позитивні новини для всіх, хто вболіває за те, щоб уже цієї осені в Верховна Рада запустила сміттєву реформу, і Україна перестала тонути в смітті.

НАБУ відкрило справу на помічника депутата Верховної Ради Олександра Юрченко. Його спіймали на взятті хабаря $13 000 за просування зеленого тарифу на спалювання сміття. Раніше в цьому році Юрченко намагався запровадити державний екоподаток як «альтернативу» європейській системі відповідальності виробника, проти чого ми боролись.

Фото – стихійне звалище батарейок на Троєщині. Фотограф – Тарас Безпалий


❓Що це означає, і чому це плюс для сміттєвої реформи?

Україна потопає у смітті – щорічно близько 162 500 000 штук лише батарейок викидаються в природу, і забруднюють її. Більше 90% всього сміття іде на полігони, що перетворює нас на одну з найбрудніших країн Європи. Чому так – дивіться наше 5-хвилинне відео: https://bit.ly/3klfZq9

Єдиний шанс врятувати Україну від сміття – зобов’язати виробників товарів, які згодом стають сміттям (батарейки, пакування, автомобілі і так далі), організувати збір та переробку більшості типів роздільно зібраного сміття. Саме так це працює в Європі.

Так от, саме Олександр Юрченко був одним з тих людей у Верховній Раді, хто намагався зламати цю реформу та виступав з гаслами «відповідальність виробника в Європі провалилась», що є брехнею.

Він просував так званий «державний екоподаток як альтернативу» відповідальності виробника, щоб направити кошти на утилізацію від виробників продукції в корупційну державну організацію.

Крім цього, як вияснилось із розслідування НАБУ (лінк на відео), він був готовий просувати спалювання сміття в інтересах конкретних бізнесів, які би отримували за зелений тариф із бюджету! Величезний респект НАБУ за те, що вони є і відслідкували цей злочин.

Нагадаємо, що влітку ми та ще 11 організацій подали наші пропозиції до закону про відходи, щоб прибрати звідти зокрема токсичні тези Юрченко: https://bit.ly/z-2207_1d_yak_treba

Наявність цього розслідування допоможе нам ще більше наполягати на виправленні тексту закону.

♻️ Щоб фінальна версія закону України про відходи вийшла без тез Юрченко – потрібна твоя підтримка

Наша робота залежить від внесків людей, будь-яка сума має значення:

50 грн/міс

100 грн/міс

250 грн/міс

Налаштувати можна тут: http://batareiky.in.ua/help

Уже 173 людей підтримують нас щомісячно

ОСНОВНІ РЕЗУЛЬТАТИ

Дослідили, як упакувати батарейки для Європи

Ми залучили 7 експертів та провели ґрунтовне дослідження міжнародних норм по перевезенню небезпечних вантажів в контексті батарейок.

Тепер ми знаємо, яка тара необхідна для правильного перевезення відпрацьованих батарейок у Європу.

Реорганізували центральний склад батарейок в Києві

Перевезли 5215 кг київських батарейок із волонтерського гаража на сучасний склад із технікою та охороною.

Тут і будемо готувати батарейки до відправки у Європу. Найближчим часом плануємо пересипати батарейки у системну тару.

Зробили спробу пересипати батарейки у вживані бочки

Компанія «Екологічні інвестиції» запропонувала безкоштовно передати нашому проекту 54 вживані бочки для зберігання батарейок.

Читайте в цій статті, чому після спільної інспекції цих бочок нам разом довелось відмовитись від цієї ідеї.

Додали на сайт сторінку про прихильників

Люди часто не вірять, що наш проект розвивається виключно завдяки краудфандингу.

Ми створили сторінку прихильників на нашому сайті, яка допоможе в цьому переконатись. Сторінка оновлюється з кожним новим внеском.

А також:

  • Забезпечили прийом батарейок з 1500 пунктів у 24 областях — продовжуємо збирати ~ 1 тонну / міс
  • Завітали з робочою зустріччю у Мінрегіон для дискусії про правки нового Закону України про батарейки
  • Відповіли на 38 дзвінків та 59 листів про збір батарейок
  • Розказали про стан збору батарейок в Україні в ефірі ранкового шоу «Доброго ранку, Країно» на каналі «UA: Перший»

Детальний фінансовий звіт за період можна подивитись тут.

ЩО НЕ ВДАЛОСЯ

Поки що нам не вдалося зібрати всю суму, необхідну на поточний етап проекту, тому ми рухаємось повільніше, ніж планували.

Нам довелось тимчасово відмовитись від наступних цілей:

  • Створити техніко-економічного обґрунтування українського заводу з переробки батарейок (або хоча б сортувальної станції). Фокусуємось тільки на відправці батарейок у Європі. Сортувати батарейки в Україні в перспективі точно дешевше, але ми мусимо тимчасово відкласти цю ідею, бо вона більш складна і дорога в перші роки реалізації.
  • Перевезти батарейки з областей на центральні склади у Києві та Дніпрі. Склади уже організовані, але грошей на пересилку поки що немає.
  • Найняти ще 1 людину в команду. Нас тут зараз троє на повній зайнятості, але ми категорично не справляємось, бо доводиться робити декілька речей одночасно: підтримувати діючу мережу збору, готувати батарейки до транскордону, робити пілотний проект з імпортерами та лобіювати зміни до закону. Нам потрібна ще одна людина, щоб виконувати ці задачі якісно.

ПІДТРИМАТИ ПРОЕКТ

В 2018 році ми запрошуємо наших прихильників налаштувати регулярний внесок на розвиток «Батарейки, здавайтеся!». Результати, яких ми досягаємо, ми досягаємо разом з вами!