«Ні» псевдопереробці батарейок під Одесою!

3/4/2019

Поки Ілон Маск підкорює космос, а X-ray установка на заводі Redux в Німеччині сортує батарейки зі швидкістю 40 батарейок/секунду…

327 українців підписали скаргу-зауваження, щоб Міністерство екології та природних ресурсів України НЕ ДАВАЛО дозвіл на псевдо-переробку батарейок в Одесі: http://bit.ly/2K49ElE
Тепер чекаємо на відповідь!

Публічністю цієї історії ми доносимо співробітникам Міністерства, що країна спостерігає за їх рішенням по совісті та закону, інакше — суд.

Нагадаємо, що 28 лютого 2018 на сайті Мінекології з’явився звіт про наміри «Укрекопром» – заводу із Одеси, раніше задіяного в корупційних скандалах, зайнятись новою діяльністю — переробляти батарейки.

Це новина здивувала нашу команду, адже справжня переробка батарейок в Україні зараз економічно не окупається, якщо робити її за правилами:
http://batareiky.in.ua/…/chomu-pererobka-batareyok-zaraz-ne…

Тому в нас виникла гіпотеза, що те, чим насправді планує займатись підприємство, — це імітація утилізації: використання однієї із відомих схем відмиву коштів на утилізації небезпечних відходів. Детальніше про ці схеми – дивіться в цьому розслідуванні, створеного за підтримки організації Environment People Law (EPL)/Екологія - Право - Людина (ЕПЛ): https://youtu.be/jY7yVj71krQ

Ми поспілкувались із представниками «Укрекопром» особисто, вивчили документи підприємства та завітали на громадські слухання. Гіпотеза про те, що підприємство планує саме займатись псевдо-переробкою батарейок і вводити людей в оману — поки що підтверджуються.

• Маніпуляція – нашу скаргу не внесли в протокол

Під час громадських слухань до нашого активіста була застосована маніпуляція – його зауваження до протоколу НЕ ВНЕСЛИ.

Натомість перевели всю комунікацію в імейл та дали «офіційну відповідь»: https://www.evernote.com/l/AEpDVSJ1BLJPbJ9GaoFI6fDl-VhSgltB…

⁉️ Батарейки планують «переробляти» без сортування

Підприємство стверджує, що буде переробляти «уже відсортовані батарейки», АЛЕ, в Україні немає ЖОДНОЇ сертифікованої лінії із сортування батарейок.

Така відповідь автоматично означає обман — або «переробка» буде існувати лише на папері (див. схеми відмиву грошей на утилізації вище), або ж сортування буде виконуватись кустарно, так що найбільш токсичні типи батарейок потім можуть піти в землю, бо Європа їх не прийме

• Немає пояснення, чому саме ця технологія

В документах НЕМАЄ пояснення, чому для переробки батарейок вибрана допотопна установка для подрібнення, в якій власне переробки і немає — є лише відокремлення заліза.

У відповідь на запитання чому не описані технічні альтернативи — вказано, що як технічна альтернатива наведена установка із спалювання біологічних відходів. Причому тут батарейки?

•  Жодної відповіді про те, куди підуть продукти переробки далі

Фактично, якщо все що написано в звіті на 1 сторінці опису технології правда, підприємство буде займатись створенням нового сміття, а не переробкою.

Нам не відоме жодне підприємство в Україні, які має потужності для переробки подрібненої маси із батарейок без заліза, яку видає на виході така «переробка».

•  Який висновок?

Сьогодни ми подаємо скаргу в Мінекології в рамках установленої процедури громадського обговорення цього «проекту» і ВИМАГАЄМО не видавати підприємству дозвіл на діяльність.

Відмову врахувати наші зауваження, підписані понад сотнею людей із різних куточків Україні та організацій, ми будемо трактувати як бездіяльність чиновників.

В цьому випадку, наші партнери Екологія.Право.Людина планують подавати на Мінекології до суду.

Фото – зі схожої примітивної лінії з подрібнення батарейок на заводі «Аргентум» у Львові, який свого часу закрився зокрема тому, що продавати оцю чорну масу на ринку не вигідно.

Підтримай нас!

Ми боремось за чисту Україну та чесну переробку батарейок завдяки підтримці людей. Кожен внесок має значення, навіть 50 грн/міс.

Налаштуй свій регулярний внесок тут:
http://batareiky.in.ua/donators

Підтримати від компанії — замовити коробочку з гарантованою переробкою батарейок в Європі:
http://batareiky.in.ua/boxes

Нас уже підтримують 750+ українців та 42 компанії.

ОСНОВНІ РЕЗУЛЬТАТИ

Дослідили, як упакувати батарейки для Європи

Ми залучили 7 експертів та провели ґрунтовне дослідження міжнародних норм по перевезенню небезпечних вантажів в контексті батарейок.

Тепер ми знаємо, яка тара необхідна для правильного перевезення відпрацьованих батарейок у Європу.

Реорганізували центральний склад батарейок в Києві

Перевезли 5215 кг київських батарейок із волонтерського гаража на сучасний склад із технікою та охороною.

Тут і будемо готувати батарейки до відправки у Європу. Найближчим часом плануємо пересипати батарейки у системну тару.

Зробили спробу пересипати батарейки у вживані бочки

Компанія «Екологічні інвестиції» запропонувала безкоштовно передати нашому проекту 54 вживані бочки для зберігання батарейок.

Читайте в цій статті, чому після спільної інспекції цих бочок нам разом довелось відмовитись від цієї ідеї.

Додали на сайт сторінку про прихильників

Люди часто не вірять, що наш проект розвивається виключно завдяки краудфандингу.

Ми створили сторінку прихильників на нашому сайті, яка допоможе в цьому переконатись. Сторінка оновлюється з кожним новим внеском.

А також:

  • Забезпечили прийом батарейок з 1500 пунктів у 24 областях — продовжуємо збирати ~ 1 тонну / міс
  • Завітали з робочою зустріччю у Мінрегіон для дискусії про правки нового Закону України про батарейки
  • Відповіли на 38 дзвінків та 59 листів про збір батарейок
  • Розказали про стан збору батарейок в Україні в ефірі ранкового шоу «Доброго ранку, Країно» на каналі «UA: Перший»

Детальний фінансовий звіт за період можна подивитись тут.

ЩО НЕ ВДАЛОСЯ

Поки що нам не вдалося зібрати всю суму, необхідну на поточний етап проекту, тому ми рухаємось повільніше, ніж планували.

Нам довелось тимчасово відмовитись від наступних цілей:

  • Створити техніко-економічного обґрунтування українського заводу з переробки батарейок (або хоча б сортувальної станції). Фокусуємось тільки на відправці батарейок у Європі. Сортувати батарейки в Україні в перспективі точно дешевше, але ми мусимо тимчасово відкласти цю ідею, бо вона більш складна і дорога в перші роки реалізації.
  • Перевезти батарейки з областей на центральні склади у Києві та Дніпрі. Склади уже організовані, але грошей на пересилку поки що немає.
  • Найняти ще 1 людину в команду. Нас тут зараз троє на повній зайнятості, але ми категорично не справляємось, бо доводиться робити декілька речей одночасно: підтримувати діючу мережу збору, готувати батарейки до транскордону, робити пілотний проект з імпортерами та лобіювати зміни до закону. Нам потрібна ще одна людина, щоб виконувати ці задачі якісно.

ПІДТРИМАТИ ПРОЕКТ

В 2018 році ми запрошуємо наших прихильників налаштувати регулярний внесок на розвиток «Батарейки, здавайтеся!». Результати, яких ми досягаємо, ми досягаємо разом з вами!