Збір батарейок у Novus – звіти про переробку та всі деталі

7/7/2021

До збору батарейок на гарантовану переробку приєднався Novus! Разом з цим розпочалась нова ера надійного збору батарейок в Україні – у продуктових магазинах, які не просто збирають батарейки, а й допомагають фінансувати екологічну утилізацію та звітуватимуть про їх переробку.


Пункти приймання батарейок уже доступні в 71 магазинах мережі в різних куточках країни.

Збір стартував зі слоганом — «Мені не важко». Зберігати Україну чистою стає простіше, адже тепер мешканці Києва та інших регіонів можуть здати свої батарейки правильно під час щоденних візитів у супермаркет NOVUS.

Баки можна знайти поряд з касами самообслуговування, інфокасою чи біля контейнерів для сортування іншого сміття. Нагадуємо, що лише 1 батарейка здатна забруднити 16м2 землі.

Детальна мапа всіх магазинів, куди ви можете уже зараз принести свої батарейки – до 50 штук за один візит:


Можна здати батарейки таких типів:

 • пальчикові батарейки
 • батарейки-таблетки
 • батарейки від мобільних телефонів 
 • павербенки

🚛 Звіти про збір та переробку

2021 рік

Збір тривав з липня, і за чей час нам разом вдалося зібрати — 4,5 тонни батарейок. Із зібраних батарейок 2,02 тонни вже поїхали на переробку на завод GreenWEEE в Румунії в 3-ій фурі 2021 року (звіт нижче), решта – вирушають в лютому 2022 року, про що ми також опублікуємо звіт.Novus – лідер серед фуд рітейлу по кількості зібраних батарейок з одного магазину, близько 15 кілограмів батарейок на місяць. Така статистика пов'язана з вдалими комунікаціями мережі, а також використанням напольних прозорих контейнерів для збору батарейок, які звертають на себе увагу та надихають поки що пасивних людей здавати батарейки, прикладом інших! 

♻️ «Мені не важко»

Багато людей викидають батарейки у смітник, тому що знаходять виправдання: це важко знайти контейнер, у мене є багато інших справ.

Щоб надихнути цих людей змінити звички, ми закликаємо всіх небайдужих мешканців Києва та області зробити фото/відео з контейнерами в Novus із хештегом —  #мені_не_важко здати батарейки правильно, щоб ваші родичі та друзі знали, куди здати свої батарейки. 

Першими взяти участь у флешмобі ми запросили  4-х мешканців Києва, успішних професіоналів кожного у своїй сфері, які так само як і більшість зайнятих людей обмаль часу, але вже зараз здають батарейки правильно!

 • Влад Грезєв, соціальний підприємець та засновник LobbyX, ліцензіат TEDxKyiv
 • Таїсія Млюзан, керівниця рекрутингової компанії CNA International, мама 2-х дітей
 • Єгор Аушев, бізнесмен, експерт з кібербезпеки та засновник CyberUnit
 • Катерина Бебешко, менеджерка проєктів, еко-мама, популяризаторка йоги 

Вони погодились, щоб їх фото були розміщені на контейнерах для збору батарейок в Novus, аби привернути увагу людей до проблеми.

Віримо, що саме так, комунікацією від людини до людини ми зможемо пробити стіну байдужості, та показати українцям — бути екологічним може бути просто! 


🔋 Популярні питання

Які батарейки можна здавати в Novus?

‍Кожна людина може здати за 1 раз до 50 штук портативних батарейок чи акумуляторів ємністю до 7А/год наступних типів:

 • пальчикові батарейки та акумуляторів від розмірів AAA до D, а також типу «крона»
 • батарейки-таблетки різних типів
 • акумулятори від мобільних телефонів та ноутбуків
 • павербанки

НЕ приймаються:

 • мобільні телефони
 • ртутні лампи
 • акумулятори від безперебійників (ємність вище 7А/год)
 • інше сміття


Чому діє обмеження - до 50 батарейок від людини?

Обмеження діє тому, що справжня переробка батарейок – не безкоштовна, і проєкт має ліміт бюджету, який залежить від продажів нових батарейок в Novus. 

Проєкт націлений на людей, гостей мережі. Якщо ви збираєте батарейки в іншій комерційній компанії, чи просто у великих масштабах – будь ласка, зверніться до «Батарейки, здавайтеся!» напряму.


Я збираю батарейки в під’їзді/школі, і у мене значно більше, ніж 50 штук батарейок, що мені робити?

Якщо ви збирали батарейки в іншому місці, рекомендуємо вам зв’язатись напряму з «Батарейки, здавайтеся» та обговорити можливі способи утилізації зібраних батарейок.


Чому переробка в Європі, а не в Україні?

Переробка батарейок в Україні зараз економічно не має смислу – вартість видобутих ресурсів не може окупити вартості витрат, потрібних для організації заводу. Детальніше описували в цій статті. Втім, коли обсяги батарейок в Україні, що переробляються, досягнуть сотень тон на рік – завод з’явиться в Україні.


Як батарейки потрапляють з Novus на завод?

Після збору в Novus батарейки потраплять на ліцензований склад, звідки по накопиченню партії 20 тонн відправляться на переробку на завод GreenWEEE в Румунії, в рамках 3-сторонньої угоди з заводом, «Батарейки, здавайтеся!» та партнера-ліцензіата ТОВ «Екологічні інвестиції».

Батарейки упаковуються в спеціалізовану ADR тару, призначену для міжнародного перевезення небезпечних відходів, для їх доставки використовуються спеціально обладнані фури та водії, які мають дозвіл на перевезення таких вантажів.


На що переробляються батарейки?

Перш ніж потрапити на переробку, батарейки потрапляють на сортувальну лінію та сортуються на 8 типів відповідно до хімічного складу. 

Після цього частина батарейок – сольові, алкалінові та цинк-карбонові переробляються безпосередньо на GreenWEEE, з них добувають:

 • сталь
 • цинк-марганцевий концентрат (передається далі на пірометалургійне підприємство для видобутку цинку, латуні, тощо)
 • фракцію паперу/пластику (упаковка), яка згодом стає RDF (альтернативне паливо).

Решта батарейок – з вмістом кадмію, літію, ртуті тощо – після сортування відправляються на переробку на завод Accurec в Німеччині. 

100% всієї маси батарейок повертається для корисного використання в виробництві нових товарів та речовин.

Чим шкідливі батарейки?

Лише 1 батарейка здатна забруднити важкими металами близько 16 м² землі, при цьому щорічно близько 3250 тонн батарейок (162,5 млн штук батарейок) імпортуються в Україну. 

Лише 4% з них вдалося зібрати та переробити надійно в Європі. Решта поки що потрапляють до рук псевдоутилізаторів, в природу чи на звалище, ми маємо це зупинити.


🙌 Як допомогти «Батарейки, здавайтеся!»

Наш рух фінансується внесками небайдужих людей та компаній. В 2020 році ми добились, щоб 4% всього річного імпорту батарейок в Україну потрапили в контейнери для збору, а далі – на переробку на завод.

Налаштуйте свій регулярний внесок, щоб ми могли залучити більше торгових мереж до проєкту та не допустити токсичного забруднення.

http://batareiky.in.ua/help (сторінка з нашим планом на рік та можливістю налаштувати внесок через visa/mastercard)

Кожні 50 грн/міс, 100 грн/міс мають значення.ОСНОВНІ РЕЗУЛЬТАТИ

Дослідили, як упакувати батарейки для Європи

Ми залучили 7 експертів та провели ґрунтовне дослідження міжнародних норм по перевезенню небезпечних вантажів в контексті батарейок.

Тепер ми знаємо, яка тара необхідна для правильного перевезення відпрацьованих батарейок у Європу.

Реорганізували центральний склад батарейок в Києві

Перевезли 5215 кг київських батарейок із волонтерського гаража на сучасний склад із технікою та охороною.

Тут і будемо готувати батарейки до відправки у Європу. Найближчим часом плануємо пересипати батарейки у системну тару.

Зробили спробу пересипати батарейки у вживані бочки

Компанія «Екологічні інвестиції» запропонувала безкоштовно передати нашому проекту 54 вживані бочки для зберігання батарейок.

Читайте в цій статті, чому після спільної інспекції цих бочок нам разом довелось відмовитись від цієї ідеї.

Додали на сайт сторінку про прихильників

Люди часто не вірять, що наш проект розвивається виключно завдяки краудфандингу.

Ми створили сторінку прихильників на нашому сайті, яка допоможе в цьому переконатись. Сторінка оновлюється з кожним новим внеском.

А також:

 • Забезпечили прийом батарейок з 1500 пунктів у 24 областях — продовжуємо збирати ~ 1 тонну / міс
 • Завітали з робочою зустріччю у Мінрегіон для дискусії про правки нового Закону України про батарейки
 • Відповіли на 38 дзвінків та 59 листів про збір батарейок
 • Розказали про стан збору батарейок в Україні в ефірі ранкового шоу «Доброго ранку, Країно» на каналі «UA: Перший»

Детальний фінансовий звіт за період можна подивитись тут.

ЩО НЕ ВДАЛОСЯ

Поки що нам не вдалося зібрати всю суму, необхідну на поточний етап проекту, тому ми рухаємось повільніше, ніж планували.

Нам довелось тимчасово відмовитись від наступних цілей:

 • Створити техніко-економічного обґрунтування українського заводу з переробки батарейок (або хоча б сортувальної станції). Фокусуємось тільки на відправці батарейок у Європі. Сортувати батарейки в Україні в перспективі точно дешевше, але ми мусимо тимчасово відкласти цю ідею, бо вона більш складна і дорога в перші роки реалізації.
 • Перевезти батарейки з областей на центральні склади у Києві та Дніпрі. Склади уже організовані, але грошей на пересилку поки що немає.
 • Найняти ще 1 людину в команду. Нас тут зараз троє на повній зайнятості, але ми категорично не справляємось, бо доводиться робити декілька речей одночасно: підтримувати діючу мережу збору, готувати батарейки до транскордону, робити пілотний проект з імпортерами та лобіювати зміни до закону. Нам потрібна ще одна людина, щоб виконувати ці задачі якісно.

ПІДТРИМАТИ ПРОЕКТ

В 2018 році ми запрошуємо наших прихильників налаштувати регулярний внесок на розвиток «Батарейки, здавайтеся!». Результати, яких ми досягаємо, ми досягаємо разом з вами!