Про проект

1/2/2018

Проект «Батарейки, здавайтеся!» розпочався влітку 2013 року з ініціативи 3-х нейбайдужих IT-шників, які захотіли зробити щось корисне для України.

Ми дізнались, що одна батарейка, недбало викинута в природу, здатна забруднити 16 м2 землі токсичними речовинами.

Але відповіді «куди подіти використані батарейки» ми не знайшли. І вирішили її створити!

Почали відкривати власні пункти збору батарейок та залучати до цього людей.

За 5 років з невеличкої ініціативи в м. Дніпро ми виросли до національних масштабів – в нашу мережу входило 1500 пунктів прийому батарейок в усіх областях України.

Ми перетворились на повноцінну громадську організацію, в нашій команді – 3 людини, наша робота фінансуються за рахунок краудфандингу. За весь час внески на нашу діяльність робили 750+ небайдужих українців та 76+ компаній. При цьому в діяльності мережі постійно було задіяно більше 890 волонтерів.

В 2017 році ми припинили збільшувати кількість пунктів та змістили наш фокус на те, щоб добитись переробки зібраних батарейок. Багато хто вважає, що українські батарейки переробляються у Львові, але насправді це не так — поки що всі вони збираються на склад.

Завод «Аргентум», який свого часу ставив експерименти із переробкою батарейок, в 2016 році публічно оголосив, що переробка батарейок є збитковою, за них потрібно доплачувати. 

Це сходиться із досвідом Європи — там переробка батарейок коштує від 300 євро за тону.

Тому основним фокусом нашої команди стало – зробити реформу, в рамках якої імпортери батарейок будуть фінансувати переробку батарейок із прибутків, отриманих з продажу нових батарейок. Саме так це працює у Європі.

Восени 2018 року ми прийняли складене рішення — піти від волонтерського збору батрейок та перевести збір у компанії, які зможуть покрити вартість переробки. Для цього запустили сервіс «Коробочки».

Відтепер відповідальні компанії можуть збирати батарейки з гарантованою переробкою та внеском на реформу.

Напрями нашої діяльності:

 1. Збір батарейок. Приймайємо близько 2 тонн батарейок на рік з оплатою гарантованої переробки в рамках проекту Коробочки. Близько 55 тонн на рік буде збиратись незабаром в рамках пілотних проектів по європейській моделі в мережах Ватсонс та Епіценр (в стадії запуску).

 2. Організація гарантованої переробки. Заключили партнерство із заводами в Європі та готуємо перший в історії України транскордон батарейок на переробку за кошти виробників.
 3. Інформаційна робота. Для росту спільноти наших прихильників, яка є важливим важелем у впровадженні реформи, ми робимо великий фокус на спілкування з людьми та пояснення їм суті проблеми переробки батарейок та її вирішення.
 4. Державна реформа. Створення та впровадження нового закону України про батарейки, який зробить згадану модель обов’язковою для всіх імпортерів батарейок. Вони будуть відповідати за переробку того, що продали в країні, а держава — контролювати хід цього процесу.

Наша місія — об’єднати людей, щоб 100% відпрацьованих батарейок в Україні відправлялись на переробку, а не в землю.

Подивитись звіти про нашу діяльність можна тут.

Наші цінності:

 • Відповідальність за планету
 • Любов до України
 • Віра в об'єднання
 • Почни з себе
 • Сила інформації

Наш рух фінансується за рахунок внесків небайдужих людей та компаній. Кожні 50 гр/міс мають значення.

Підтримати нас можна тут: http://batareiky.in.ua/help

ОСНОВНІ РЕЗУЛЬТАТИ

Дослідили, як упакувати батарейки для Європи

Ми залучили 7 експертів та провели ґрунтовне дослідження міжнародних норм по перевезенню небезпечних вантажів в контексті батарейок.

Тепер ми знаємо, яка тара необхідна для правильного перевезення відпрацьованих батарейок у Європу.

Реорганізували центральний склад батарейок в Києві

Перевезли 5215 кг київських батарейок із волонтерського гаража на сучасний склад із технікою та охороною.

Тут і будемо готувати батарейки до відправки у Європу. Найближчим часом плануємо пересипати батарейки у системну тару.

Зробили спробу пересипати батарейки у вживані бочки

Компанія «Екологічні інвестиції» запропонувала безкоштовно передати нашому проекту 54 вживані бочки для зберігання батарейок.

Читайте в цій статті, чому після спільної інспекції цих бочок нам разом довелось відмовитись від цієї ідеї.

Додали на сайт сторінку про прихильників

Люди часто не вірять, що наш проект розвивається виключно завдяки краудфандингу.

Ми створили сторінку прихильників на нашому сайті, яка допоможе в цьому переконатись. Сторінка оновлюється з кожним новим внеском.

А також:

 • Забезпечили прийом батарейок з 1500 пунктів у 24 областях — продовжуємо збирати ~ 1 тонну / міс
 • Завітали з робочою зустріччю у Мінрегіон для дискусії про правки нового Закону України про батарейки
 • Відповіли на 38 дзвінків та 59 листів про збір батарейок
 • Розказали про стан збору батарейок в Україні в ефірі ранкового шоу «Доброго ранку, Країно» на каналі «UA: Перший»

Детальний фінансовий звіт за період можна подивитись тут.

ЩО НЕ ВДАЛОСЯ

Поки що нам не вдалося зібрати всю суму, необхідну на поточний етап проекту, тому ми рухаємось повільніше, ніж планували.

Нам довелось тимчасово відмовитись від наступних цілей:

 • Створити техніко-економічного обґрунтування українського заводу з переробки батарейок (або хоча б сортувальної станції). Фокусуємось тільки на відправці батарейок у Європі. Сортувати батарейки в Україні в перспективі точно дешевше, але ми мусимо тимчасово відкласти цю ідею, бо вона більш складна і дорога в перші роки реалізації.
 • Перевезти батарейки з областей на центральні склади у Києві та Дніпрі. Склади уже організовані, але грошей на пересилку поки що немає.
 • Найняти ще 1 людину в команду. Нас тут зараз троє на повній зайнятості, але ми категорично не справляємось, бо доводиться робити декілька речей одночасно: підтримувати діючу мережу збору, готувати батарейки до транскордону, робити пілотний проект з імпортерами та лобіювати зміни до закону. Нам потрібна ще одна людина, щоб виконувати ці задачі якісно.

ПІДТРИМАТИ ПРОЕКТ

В 2018 році ми запрошуємо наших прихильників налаштувати регулярний внесок на розвиток «Батарейки, здавайтеся!». Результати, яких ми досягаємо, ми досягаємо разом з вами!