Псевдо-переробка батарейок в Одесі

15/3/2019

Друзі, ахтунг. В Україні може з’явитись новий псевдо-утилізатор батарейок.

Ваша підтримка важлива, розкажіть друзям. Збираємо підписи під скаргою: https://goo.gl/8PynQ8

На днях на сайті Міністерство екології та природних ресурсів України з’явилась інформація про те, що одеська компанія НПК УкрЭкоПром планує встановити «лінію із переробки батарейок».

Тільки є проблема – батарейки вони планують не переробляти, а дробити без сортування, добуваючи із них сталь і пластик, а решту… діваючи незрозуміло куди.

Переробка батарейок без сортування – нечуваний нонсенс як з точки зору екології, так і фізики та хімії: якщо роздробити літій-іонну батарейок – буде вибух, саме тому всюди в світі вони переробляються під вакуумом.

Загадкою залишається економіка виробництва – в Україні саме тому зараз і немає заводу із переробки батарейок, що за умови правильного виконання всіх екологічних вимог він збитковий, за його роботу потрібно доплачувати.

Саме тому всі серйозні промислові підприємства в Україні, з якими ми провели переговори до цього часу, відмовились інвестувати в це кошти, поки ми в Україні не втілимо модель, коли переробка батарейок буде оплачуватись з продажів від нових батрейок в усіх торгових точках (як у Європі).

Ми висуваємо гіпотезу, що лінія в Одесі створюється фіктивно, для того щоб виставляти за-низькі ціни та брати участь в тендерах із державними та комерційними структурами, які будуть за більш низькими цінами ніж реальна переробка передавати туди батарейки.

Будемо раді помилятись і станемо щасливим клієнтом «Укрекопром», якщо ті дійсно створять в Україні професійну лінію із переробки батарейок всупереч тому, що це не вигідно економічно. Ми – за завод в Україні! Але за професійний завод.

А поки що за вашої підтримки та спільно із 10+ громадськими організаціями ми направляємо скаргу до Міністерства екології на звіт про оцінку впливу на навколишнє середовище «Укрекопром» – повний текст наших зауважень тут:
https://goo.gl/G9VjJH (скарга + інформація як підписати

15 березня в Одесі відбулися громадські слухання з приводу цієї установки. На слуханнях був лише 1 гість – наш активіст.

Дякуємо всім небайдужим за поширення інформації!

✊ Наш рух за чесну переробку шкідливих для природи відходів в Україні почався із трагічної події – вбивства еколога Володимири Гончаренка в Дніпрі у 2012 році.

Відтоді ми взяли позицію не йти на одинці. Нас уже підтримують та фінансують своїми внесками 750+ людей та 35 компаній.
Кожен внесок, навіть 50 грн/міс, має значення.

Налаштуй свій внесок тут (через visa, mastercard, privat24):
http://batareiky.in.ua/donators

Тут же на сторінці – наш список прихильників. Разом ми сила!

На фото – кадри «лінії із переробки батарейок» на заводі «Аргентум», якому багато років підряд вся країна здавала батарейки, але потім виявилось, що справжніх потужностей для переробки там не було. Сподіваємось, що історія з «Укрекопром» не перетвориться на #аргентум2.

ОСНОВНІ РЕЗУЛЬТАТИ

Дослідили, як упакувати батарейки для Європи

Ми залучили 7 експертів та провели ґрунтовне дослідження міжнародних норм по перевезенню небезпечних вантажів в контексті батарейок.

Тепер ми знаємо, яка тара необхідна для правильного перевезення відпрацьованих батарейок у Європу.

Реорганізували центральний склад батарейок в Києві

Перевезли 5215 кг київських батарейок із волонтерського гаража на сучасний склад із технікою та охороною.

Тут і будемо готувати батарейки до відправки у Європу. Найближчим часом плануємо пересипати батарейки у системну тару.

Зробили спробу пересипати батарейки у вживані бочки

Компанія «Екологічні інвестиції» запропонувала безкоштовно передати нашому проекту 54 вживані бочки для зберігання батарейок.

Читайте в цій статті, чому після спільної інспекції цих бочок нам разом довелось відмовитись від цієї ідеї.

Додали на сайт сторінку про прихильників

Люди часто не вірять, що наш проект розвивається виключно завдяки краудфандингу.

Ми створили сторінку прихильників на нашому сайті, яка допоможе в цьому переконатись. Сторінка оновлюється з кожним новим внеском.

А також:

  • Забезпечили прийом батарейок з 1500 пунктів у 24 областях — продовжуємо збирати ~ 1 тонну / міс
  • Завітали з робочою зустріччю у Мінрегіон для дискусії про правки нового Закону України про батарейки
  • Відповіли на 38 дзвінків та 59 листів про збір батарейок
  • Розказали про стан збору батарейок в Україні в ефірі ранкового шоу «Доброго ранку, Країно» на каналі «UA: Перший»

Детальний фінансовий звіт за період можна подивитись тут.

ЩО НЕ ВДАЛОСЯ

Поки що нам не вдалося зібрати всю суму, необхідну на поточний етап проекту, тому ми рухаємось повільніше, ніж планували.

Нам довелось тимчасово відмовитись від наступних цілей:

  • Створити техніко-економічного обґрунтування українського заводу з переробки батарейок (або хоча б сортувальної станції). Фокусуємось тільки на відправці батарейок у Європі. Сортувати батарейки в Україні в перспективі точно дешевше, але ми мусимо тимчасово відкласти цю ідею, бо вона більш складна і дорога в перші роки реалізації.
  • Перевезти батарейки з областей на центральні склади у Києві та Дніпрі. Склади уже організовані, але грошей на пересилку поки що немає.
  • Найняти ще 1 людину в команду. Нас тут зараз троє на повній зайнятості, але ми категорично не справляємось, бо доводиться робити декілька речей одночасно: підтримувати діючу мережу збору, готувати батарейки до транскордону, робити пілотний проект з імпортерами та лобіювати зміни до закону. Нам потрібна ще одна людина, щоб виконувати ці задачі якісно.

ПІДТРИМАТИ ПРОЕКТ

В 2018 році ми запрошуємо наших прихильників налаштувати регулярний внесок на розвиток «Батарейки, здавайтеся!». Результати, яких ми досягаємо, ми досягаємо разом з вами!