Чим шкідливі батарейки

20/10/2021

Більшість українціві хоча би раз бачили такий значок на упаковці з батарейкою та знають, що їх не можна викидати у смітник. Але дуже часто за нашими опитуваннями – не усвідомлюють чому.

Тож чим шкідливі батарейки? Що міститься в батарейці такого, що лише одна - здатна забруднити таку кількість території?


Токсичний електроліт

Батарейки містять в собі електроліт – речовину, яка дозволяє в результаті хімічної реакції давати електричну енергію та живити наші прилади. Але є проблема: електроліт містить в собі солі та сполуки металів, які окремо та в комбінації токсичні для живих клітин.

Наприклад, хлорид цинку, який входить до електроліту найдешевших цинк-карбонових батарейок, згідно з міжнародною базою токсичних речовин та директивами Євросоюзу – токсична речовина, подразник, викликає опіки. Летальна доза для людини - 3-5 грам орально.  

Особливо токсичний для мешканців водойм та може надовго викликати хронічні зміни в природному середовищі.

В більш дорогих алкалінових батарейках міститься гідроксид калію, який так само має яскраво виражену лужну дію та руйнує все органічне – шкіру, папір, тощо. Зафіксована також шкода для повітря, землі, природи та рослин.

Ми навели приклад лише 2 речовин, але всередині батарейки їх набагато більше. В комбінації вони дають користь для нашого щоденного використання, але чинять токсичну дію на природу та людину.

Завдяки рухливості ґрунтів та підземним водам токсичні речовини, які витікають з батарейок після викидання в землю, з часом розносяться на далекі відстані. Як показало дослідження Львівської політехніки, лише 1 батарейка здатна забруднити 16м2 землі на 50 років.

Особливо токсичні - батарейки з вмістом важких металів.

Важкі метали


Частина батарейок містять в собі важкі метали - свинець, кадмій, ртуть, які є особливо токсичними для людини та природи. На відміну від сполук, згаданих вище, вони не розкладаються в природі ніколи, бо уже самі по собі є елементами таблиці Менделєєва.

Через ґрунтові води важкі метали здатні проникати у водні горизонти, звідки люди п’ють воду, на поля де зростає їжа, та накопичуватись в цих продуктах. А далі - накопичуватись організмі людини та не виходити з нього.Велика кількість людей в Україні уже зараз мають високу концентрацію важких металів у крові, а потім дивуються, чому у них виникає у ранньому віці – рак, системні розлади нервової системи, підвищену тривожність.

Батарейки, звичайно, є не єдиним джерелом забруднення важкими металами – воно також відбувається через викиди вугільних електростанцій, недбалі хімічні виробництва, безконтрольну утилізацію ртутних ламп, тощо.

Людина може шукати і не знати справжню причину цих хвороб, але критися вона може в небезпечній екологічній ситуації.

Детальніше про медичну сторону питання – дивіться в конспекті лікарки Надії Крижановської, яка очолює одну з провідних приватних клінік в Дніпрі та погодилась поділитись з нами інформацією.

Бережіть дітей від батарейок


До уваги батьків! Будьте обережними та тримайте своїх дітей подалі від батарейок-таблеток. Щороку Охматдит та інші лікарні рятують життя десятків дітей, які проковтнули батарейку з іграшок через необережність батьків.

Одну із таких історій, про Артема із Кіровограду, ми писали у нас на сайті. Батьки Артерма витратили понад 100 тисяч гривень, щоб врятувати свою дитину.

Дізнатесь більше про і, як уберегти свою дитину від батарейок тут.


Як зберігати батарейки та куди здавати

Вважаючи таку шкоду батарейок для природи та використання - ніколи не викидайте їх в загальний смітник.

Вдома

Накопичуйте вживані батарейки в коробочку чи банку, і потім – здайте в один з наших надійних пунктів приймання (до 50 батарейок за візит). Якщо батарейка потекла - не торкайтесь її голими руками, щоб не отримати опік. Візьміть рукавички та не використовуйте їх після цього виключно для господарських цілей.

В офісі

Якщо ви працюєте в офісі – долучайте колег до збору батарейок, замовивши нашу спеціалізовану Коробочку.

Встановлюючи нашу коробочку, ви також робите внесок на підтримку нашого руху для розбудови нових пунктів приймання батарейок в Україні - в школах, в рітейл-мережах, а також втілення освітніх програм в цій сфері.

Як ще я можу допомогти

Вже близько 1575 людей обрали фінансувати наш рух внесками, щоб ми мали ресурси проводити освітні заходи та створювати нові пункти приймання батарейок. Кожні 100 грн/міс мають значення. Налаштувати внесок можна тут.

ОСНОВНІ РЕЗУЛЬТАТИ

Дослідили, як упакувати батарейки для Європи

Ми залучили 7 експертів та провели ґрунтовне дослідження міжнародних норм по перевезенню небезпечних вантажів в контексті батарейок.

Тепер ми знаємо, яка тара необхідна для правильного перевезення відпрацьованих батарейок у Європу.

Реорганізували центральний склад батарейок в Києві

Перевезли 5215 кг київських батарейок із волонтерського гаража на сучасний склад із технікою та охороною.

Тут і будемо готувати батарейки до відправки у Європу. Найближчим часом плануємо пересипати батарейки у системну тару.

Зробили спробу пересипати батарейки у вживані бочки

Компанія «Екологічні інвестиції» запропонувала безкоштовно передати нашому проекту 54 вживані бочки для зберігання батарейок.

Читайте в цій статті, чому після спільної інспекції цих бочок нам разом довелось відмовитись від цієї ідеї.

Додали на сайт сторінку про прихильників

Люди часто не вірять, що наш проект розвивається виключно завдяки краудфандингу.

Ми створили сторінку прихильників на нашому сайті, яка допоможе в цьому переконатись. Сторінка оновлюється з кожним новим внеском.

А також:

  • Забезпечили прийом батарейок з 1500 пунктів у 24 областях — продовжуємо збирати ~ 1 тонну / міс
  • Завітали з робочою зустріччю у Мінрегіон для дискусії про правки нового Закону України про батарейки
  • Відповіли на 38 дзвінків та 59 листів про збір батарейок
  • Розказали про стан збору батарейок в Україні в ефірі ранкового шоу «Доброго ранку, Країно» на каналі «UA: Перший»

Детальний фінансовий звіт за період можна подивитись тут.

ЩО НЕ ВДАЛОСЯ

Поки що нам не вдалося зібрати всю суму, необхідну на поточний етап проекту, тому ми рухаємось повільніше, ніж планували.

Нам довелось тимчасово відмовитись від наступних цілей:

  • Створити техніко-економічного обґрунтування українського заводу з переробки батарейок (або хоча б сортувальної станції). Фокусуємось тільки на відправці батарейок у Європі. Сортувати батарейки в Україні в перспективі точно дешевше, але ми мусимо тимчасово відкласти цю ідею, бо вона більш складна і дорога в перші роки реалізації.
  • Перевезти батарейки з областей на центральні склади у Києві та Дніпрі. Склади уже організовані, але грошей на пересилку поки що немає.
  • Найняти ще 1 людину в команду. Нас тут зараз троє на повній зайнятості, але ми категорично не справляємось, бо доводиться робити декілька речей одночасно: підтримувати діючу мережу збору, готувати батарейки до транскордону, робити пілотний проект з імпортерами та лобіювати зміни до закону. Нам потрібна ще одна людина, щоб виконувати ці задачі якісно.

ПІДТРИМАТИ ПРОЕКТ

В 2018 році ми запрошуємо наших прихильників налаштувати регулярний внесок на розвиток «Батарейки, здавайтеся!». Результати, яких ми досягаємо, ми досягаємо разом з вами!