Підкинь батарейки у «Сільпо» — звіти про переробку та всі деталі

23/7/2021

Проєкт тимчасово призупинений. Після війни будемо все відновлювати.

До зустрічі у Сільпо!

_____________

Шукаєш, куди здати батарейки біля дому надійно, щоб вони точно потрапили на переробку? Підкинь батарейки у Сільпо!

З 23 липня ми розпочали спільний збір батарейок, і подбаємо про їх надійну переробку на заводі GreenWEEE у Румунії. Кожен Гість може здати до 50 батарейок за візит. Контейнери знаходяться на пакувальних столиках або біля баків для сортування сміття.

Переробку фінансує Сільпо спільно з брендами батарейок — GP Batteries, Panasonic, VARTA, Energizer, VIDEX та Camelion. Це найбільша колаборація брендів з усіх, які ми втілювали до цього моменту, і найбільш відповідальна. Магазини Сільпо знаходяться близько до домівок людей, а тому ми тут буде потенційно збиратись багато батарейок.  

Ми просимо всіх гостей поважати обмеження до 50 батарейок від людини за візит, адже Сільпо як продуктова мережа не може накопичувати батарейки в себе у великих обсягах. Якщо ви збираєте батарейки в під’їзді/офісі та хочете здати їх «оптом» — зв’яжіться з нами.

Найближчий до себе Сільпо можна знайти тут 👇

В контейнери в Сільпо можна здати батарейки таких типів:

 • пальчикові батарейки
 • батарейки-таблетки
 • батарейки від мобільних телефонів
 • павербенки

🚛 Звіти про збір та переробку

2021 рік

Збір тривав з літа, і за чей час нам разом вдалося зібрати — 10 249 кг тонни батарейок. Із зібраних батарейок 3 127 кг тонни вже поїхали на переробку на завод GreenWEEE в Румунії в 3-ій фурі 2021 року (звіт нижче), решта – вирушають в лютому 2022 року, про що ми також опублікуємо звіт.

Звіт від заводу:


♻️Історія спільного проєкту

Наші перші переговори з Сільпо про можливість спільного проєкту відбулись в 2018 році в атмосферному офісі компанії на Академіка Бутлерова.

Перш ніж наважитись на запуск, ми пройшли великий шлях: оформлення дозволу на вивезення батарейок в Європу, напрацювання моделі роботи, накопичення бюджету з продажів нових батарейок, який дозволить оперативно оплачувати уже зібрані батарейки.

І ось нарешті — в липні 2021 збір батарейок в Сільпо стартує!

Слід зазначити, що це не перша екологічна ініціатива компанії — компанія обслуговує станції прийому вторсировини Silpo Recycling, впроваджує технології збереження енергії та інші системні екологічні рішення. Більше інформації про них шукайте тут.


🔋 Популярні питання

Які батарейки можна здавати в Cільпо?

Кожна людина може здати за 1 раз до 50 штук портативних батарейок чи акумуляторів ємністю до 7А/год наступних типів:

 • пальчикові батарейки та акумуляторів від розмірів AAA до D, а також типу «крона»
 • батарейки-таблетки різних типів
 • акумулятори від мобільних телефонів та ноутбуків
 • павербанки

НЕ приймаються:

 • мобільні телефони
 • ртутні лампи
 • акумулятори від безперебійників (ємність вище 7А/год)
 • інше сміття

Чому діє обмеження - до 50 батарейок від людини? Що робити, якщо я збираю батарейки в офісі чи школі, і у мене їх більше?

Сільпо є продуктовою мережею супермаркетів, і не має права зберігати у себе великі обсяги батарейок, тому діє обмеження — до 50 батарейок за візит.

Якщо ви хочете не просто здати свої батарейки, а збираєте їх в своєму офісі, під’їзді чи на роботі в більших масштабах – будь ласка, зверніться до «Батарейки, здавайтеся!» напряму.

Як батарейки потрапляють з Сільпо на завод?

Після збору в Сільпо батарейки потрапляють на ліцензований склад, звідки по накопиченню партії 20 тонн відправляються на переробку на завод GreenWEEE в Румунії, в рамках 3-сторонньої угоди з заводом, «Батарейки, здавайтеся!» та партнера-ліцензіата ТОВ «Екологічні інвестиції».

Батарейки упаковуються в спеціалізовану ADR тару, призначену для міжнародного перевезення небезпечних відходів, для їх доставки використовуються спеціально обладнані фури та водії, які мають дозвіл на перевезення таких вантажів.
Чому переробка в Європі, а не в Україні?

Переробка батарейок в Україні зараз економічно не має смислу – вартість видобутих ресурсів не може окупити вартості витрат, потрібних для організації заводу.

Детальніше описували в цій статті. Втім, коли обсяги батарейок в Україні, що переробляються, досягнуть сотень тон на рік – завод з’явиться в Україні.

На що переробляються батарейки?

Перш ніж потрапити на переробку, батарейки потрапляють на сортувальну лінію та сортуються на 8 типів відповідно до хімічного складу.

Після цього частина батарейок – сольові, алкалінові та цинк-карбонові переробляються безпосередньо на GreenWEEE, з них добувають:

 • сталь
 • цинк-марганцевий концентрат (передається далі на пірометалургійне підприємство для видобутку цинку, латуні, тощо)
 • фракцію паперу/пластику (упаковка), яка згодом стає RDF (альтернативне паливо).

Решта батарейок – з вмістом кадмію, літію, ртуті тощо – після сортування відправляються на переробку на завод Accurec в Німеччині.

100% всієї маси батарейок повертається для корисного використання в виробництві нових товарів та речовин.

Чим шкідливі батарейки?

Лише 1 батарейка здатна забруднити важкими металами близько 16м2 землі, при цьому щорічно близько 3250 тонн батарейок (162.5 млн штук батарейок) імпортуються в Україну.

Лише 4% з них вдалося зібрати та переробити надійно в Європі у 2020 році. Решта поки що потрапляють до рук псевдоутилізаторів, в природу чи на звалище, ми маємо це зупинити.

🙌 Як допомогти «Батарейки, здавайтеся!»

Наш рух фінансується внесками небайдужих людей та компаній. Налаштуйте свій регулярний внесок, щоб ми могли залучити більше торгових мереж до проєкту, кожні 50 грн/міс, 100 грн/міс мають значення.

http://batareiky.in.ua/help (сторінка з нашим планом на рік та можливістю налаштувати внесок через visa/mastercard/privat24)

ОСНОВНІ РЕЗУЛЬТАТИ

Дослідили, як упакувати батарейки для Європи

Ми залучили 7 експертів та провели ґрунтовне дослідження міжнародних норм по перевезенню небезпечних вантажів в контексті батарейок.

Тепер ми знаємо, яка тара необхідна для правильного перевезення відпрацьованих батарейок у Європу.

Реорганізували центральний склад батарейок в Києві

Перевезли 5215 кг київських батарейок із волонтерського гаража на сучасний склад із технікою та охороною.

Тут і будемо готувати батарейки до відправки у Європу. Найближчим часом плануємо пересипати батарейки у системну тару.

Зробили спробу пересипати батарейки у вживані бочки

Компанія «Екологічні інвестиції» запропонувала безкоштовно передати нашому проекту 54 вживані бочки для зберігання батарейок.

Читайте в цій статті, чому після спільної інспекції цих бочок нам разом довелось відмовитись від цієї ідеї.

Додали на сайт сторінку про прихильників

Люди часто не вірять, що наш проект розвивається виключно завдяки краудфандингу.

Ми створили сторінку прихильників на нашому сайті, яка допоможе в цьому переконатись. Сторінка оновлюється з кожним новим внеском.

А також:

 • Забезпечили прийом батарейок з 1500 пунктів у 24 областях — продовжуємо збирати ~ 1 тонну / міс
 • Завітали з робочою зустріччю у Мінрегіон для дискусії про правки нового Закону України про батарейки
 • Відповіли на 38 дзвінків та 59 листів про збір батарейок
 • Розказали про стан збору батарейок в Україні в ефірі ранкового шоу «Доброго ранку, Країно» на каналі «UA: Перший»

Детальний фінансовий звіт за період можна подивитись тут.

ЩО НЕ ВДАЛОСЯ

Поки що нам не вдалося зібрати всю суму, необхідну на поточний етап проекту, тому ми рухаємось повільніше, ніж планували.

Нам довелось тимчасово відмовитись від наступних цілей:

 • Створити техніко-економічного обґрунтування українського заводу з переробки батарейок (або хоча б сортувальної станції). Фокусуємось тільки на відправці батарейок у Європі. Сортувати батарейки в Україні в перспективі точно дешевше, але ми мусимо тимчасово відкласти цю ідею, бо вона більш складна і дорога в перші роки реалізації.
 • Перевезти батарейки з областей на центральні склади у Києві та Дніпрі. Склади уже організовані, але грошей на пересилку поки що немає.
 • Найняти ще 1 людину в команду. Нас тут зараз троє на повній зайнятості, але ми категорично не справляємось, бо доводиться робити декілька речей одночасно: підтримувати діючу мережу збору, готувати батарейки до транскордону, робити пілотний проект з імпортерами та лобіювати зміни до закону. Нам потрібна ще одна людина, щоб виконувати ці задачі якісно.

ПІДТРИМАТИ ПРОЕКТ

В 2018 році ми запрошуємо наших прихильників налаштувати регулярний внесок на розвиток «Батарейки, здавайтеся!». Результати, яких ми досягаємо, ми досягаємо разом з вами!