Чому ми фінансуємось завдяки спільноті

5/2/2020

Від самого заснування в 2013 році наш рух принципово не брав гранти від іноземних держав, а також спонсорів, які переслідують інтереси фінансових груп.

Ми обрали незалежний шлях – фінансування завдяки внескам спільноти небайдужих людей та компаній, які вірять в наш план та мають можливість вільно приєднатись.


В цій статті ми ділимось, чому ми обрали такий шлях:

 1. Наш рух з’явився після трагічного убивства, яке нас навчило

  В 2012 році в Дніпрі в результаті нападу невідомих помер в реанімації відомий активіст та борець з мафією в сфері псевдо-переробки токсичних відходів – Володимир Гончаренко.

  Він оголосив публічно про кримінальний факт нелегального захоронення гексахлорбензолу, отрути 1 класу небезпеки, і та фінансова група яка стояла за цим криміналом – вирішила що простіше позбутися від активіста, ніж заплатити за грамотну утилізацію свого сміття.

  Ця подія назавжди навчила нас тому, що коли ти хочеш вирішити системні глобальні проблеми – ти маєш спочатку збудувати спільноту та об’єднати людей. Війна зі свавіллям має підтримуватись силою спільноти, щоб убивство однієї людини не могло зупинити весь рух.

  Так ми обрали почати саме зі збору батарейок, адже серед усіх токсичних відходів вони мають найбільшу силу об’єднати людей, а також прийняли рішення фінансуватись саме завдяки внескам людей, та ніяк інакше.

  Робота завдяки внескам – для нас це не тільки про спосіб фінансування діяльності, а також побудову спільноти. Якщо люди вирішила свідомо підтримувати громадську організацію внесками, це ключовий критерій, що вона дійсно поділяє її цінності.
 1. Якщо ти хочеш перемогти у втіленні реформ, за тобою має стояти спільнота

  Єдиний важіль сили, який ми з вами можемо протиставити фінансовим групам, які зараз тримають владу в Україні та не пропускають втілення важливих реформ – це спільнота.

  Тоді, коли ми будемо приходити у Верховну Раду просувати проєкти законів, це будемо не просто ми – 5 прикольних людей, які хочуть «за все хороше». А це буде 5-ро людей, за якими стоять ще сотні та тисячі, які поділяють ці цінності та готові вийти пліч о пліч.

  Для прикладу, рух Greenpeace Греція підтримує регулярними внесками 16 000 мешканців Греції, і 100 000 – підтримували хоча би раз.

  Ми пишаємось тим, що наша спільнота українців, яким не байдужа проблема токсичного забруднення, і вони нас фінансують налічує уже 800+ українців.
 1. Гранти – це бюрократія

  Одна із причин, чому ми до цього моменту не брали гранти – часто весь процес їх отримання та роботи по ним настільки бюрократичний, що зжирає масу корисного ресурсу часу та енергії, які можна було би направити на дійсно корисні справи та результати.

  Часто грантова модель управління проєктами не має нічого спільного із сучасними гнучкими моделями, такими як Agile, та побудовані на застарілій каскадній системі прийняття рішень. Ми працюємо в сучасній гнучкій методології і не хочемо розпиляти жодну часточку нашої енергії на бюрократії, якщо її можна направити на результат.
 1. Хто твій замовник?

  Оскільки ми відстоюємо інтереси громади, ми хочемо, щоб нашим замовником було саме суспільство, а не якийсь окремий бізнес чи грантовий фонд. Тільки це гарантує незалежність.

  Крім того, для побудови команди громадської організації, так саме як і в бізнесі, важливо завжди тримати в голові відповідь на ключове питання – хто наш замовник. І якщо кошти платить грантовий фонд чи спонсор – то замовник, по чесному, саме він, а не громада.

  А нам подобається, коли наш замовник – це людина та суспільство.

А щодо незалежності – нас надихають ці слова першого прем'єр міністра Сингапура Лі Куан Ю:

«Якби ми були слабкими людьми, то вже давно би вимерли. Слабкі люди чекають рішень від тих, хто обіцяє вести легким шляхом, в той час я насправді таких шляхів не існує. Немає нічого такого, що Сингапур отримував би безкоштовно, навіть за воду нам доводиться платити. Але місто залишається живим, індустріальним, комерційним та транспортним центром навіть і після уходу англійців».


Уже 1% всіх батарейок в Україні потрапляє на гарантовану переробку завдяки зусиллям нашої спільноти.

Дізнайся більше про наш план на 2020 рік та налаштуй свій регулярний внесок, щоб ми могли наблизитись до цілі – 100% всіх батарейок в Україні на переробку, а не в землю:
batareiky.in.ua/help (сторінка з можливістю налаштувати свій внесок через visa/mastercard/privat24).

Хто нас уже підтримує? 800+ людей та 100+ компаній, їх імена та назви тут.

Дізнатись більше про нашу місію та цінності.

ОСНОВНІ РЕЗУЛЬТАТИ

Дослідили, як упакувати батарейки для Європи

Ми залучили 7 експертів та провели ґрунтовне дослідження міжнародних норм по перевезенню небезпечних вантажів в контексті батарейок.

Тепер ми знаємо, яка тара необхідна для правильного перевезення відпрацьованих батарейок у Європу.

Реорганізували центральний склад батарейок в Києві

Перевезли 5215 кг київських батарейок із волонтерського гаража на сучасний склад із технікою та охороною.

Тут і будемо готувати батарейки до відправки у Європу. Найближчим часом плануємо пересипати батарейки у системну тару.

Зробили спробу пересипати батарейки у вживані бочки

Компанія «Екологічні інвестиції» запропонувала безкоштовно передати нашому проекту 54 вживані бочки для зберігання батарейок.

Читайте в цій статті, чому після спільної інспекції цих бочок нам разом довелось відмовитись від цієї ідеї.

Додали на сайт сторінку про прихильників

Люди часто не вірять, що наш проект розвивається виключно завдяки краудфандингу.

Ми створили сторінку прихильників на нашому сайті, яка допоможе в цьому переконатись. Сторінка оновлюється з кожним новим внеском.

А також:

 • Забезпечили прийом батарейок з 1500 пунктів у 24 областях — продовжуємо збирати ~ 1 тонну / міс
 • Завітали з робочою зустріччю у Мінрегіон для дискусії про правки нового Закону України про батарейки
 • Відповіли на 38 дзвінків та 59 листів про збір батарейок
 • Розказали про стан збору батарейок в Україні в ефірі ранкового шоу «Доброго ранку, Країно» на каналі «UA: Перший»

Детальний фінансовий звіт за період можна подивитись тут.

ЩО НЕ ВДАЛОСЯ

Поки що нам не вдалося зібрати всю суму, необхідну на поточний етап проекту, тому ми рухаємось повільніше, ніж планували.

Нам довелось тимчасово відмовитись від наступних цілей:

 • Створити техніко-економічного обґрунтування українського заводу з переробки батарейок (або хоча б сортувальної станції). Фокусуємось тільки на відправці батарейок у Європі. Сортувати батарейки в Україні в перспективі точно дешевше, але ми мусимо тимчасово відкласти цю ідею, бо вона більш складна і дорога в перші роки реалізації.
 • Перевезти батарейки з областей на центральні склади у Києві та Дніпрі. Склади уже організовані, але грошей на пересилку поки що немає.
 • Найняти ще 1 людину в команду. Нас тут зараз троє на повній зайнятості, але ми категорично не справляємось, бо доводиться робити декілька речей одночасно: підтримувати діючу мережу збору, готувати батарейки до транскордону, робити пілотний проект з імпортерами та лобіювати зміни до закону. Нам потрібна ще одна людина, щоб виконувати ці задачі якісно.

ПІДТРИМАТИ ПРОЕКТ

В 2018 році ми запрошуємо наших прихильників налаштувати регулярний внесок на розвиток «Батарейки, здавайтеся!». Результати, яких ми досягаємо, ми досягаємо разом з вами!