Як у Карпатах Яніна Лучейко з однодумцями збирала кошти на переробку батарейок

16/1/2020

«З сином Льовою ми любили похлюпатися в цьому струмочку у спекотні дні, аж поки не побачили батарейку. Потім ще одну... а потім звалище сміття зверху над річкою від хат... Після цього випадку почали збирати батарейки у Верховині» – ділиться своєю історією та мотивацією Яніна Лучейко учасниця спільноти Зелене серце Карпат.


З чоловіком Миколою вони переїхали в гори із Києва, побудували тут екосадибу та від усвідомлення болю – почали об'єднуватись з небайдужими мешканцями регіону Світланою Копитко, Людмилою Максимовою та іншими, щоб припинити спалювання та безконтрольне викидання сміття у Карпатах.

Все почалося з місцевої ініціативи Верховина сортує сміття, а згодом переросло до більш великої спільноти людей, яким не байдуже з усіх навколишніх сіл. До наглядової ради організації зараз входять поважні члени спільноти регіону, яким не байдуже майбутнє їхньої землі.

У Яни та Колі був вибір – поїхати жити в Європу, де вони обрали щось інше – спробувати змінити реальність тут. Одним із проєктів став збір батарейок. За 1.5 роки їм вдалося зібрати 54 кілограми батарейок.

Це не багато, в порівнянні з масштабами забруднення, але важливо з чогось починати! Адже лише 1 батарейка здатна забруднити 16 кв. метрів землі, і тут в сільській місцевості це може нанести шкоду одразу. Наприклад, токсичні речовини можуть опинитись в молоці корів, які не дай боже почнуть пити воду із забрудненого струмка.

Той факт, що переробка платна, не зупинив – спільнота організувала серію благодійних майстер-класів з виготовлення традиційних глиняних іграшок для дітей! Одні з учасників спільноти навчали інших.

Благодійний майстер-клас "Перед святом Водохреща". Діти робили оберіг з бджолиного воску, святкові прикраси з глини та соленого тіста

Кошти, зібрані під час подій та через Facebook, дозволили повністю покрити вартість батарейок – наступного тижня вони відправляють їх до нас, а менше ніж за 2 місяці зібрані в Верховині батарейки уже опиняться на заводі GreenWEEE в Румунії.


❓ Як зберегти українські гори від батарейок

🌿 Підписатись на ініціативу Зелене серце Карпат
Вони періодично оголошують збір коштів серед місцевої спільноти на невеличкі проекти, але можливо ви також захочете допомогти.

🙌 Підтримати внеском Батарейки, здавайтеся
Волонтерські ініціативи дозволяють збирати ~0.1% всіх українських батарейок. З вашою підтримкою в 2020 ми можемо запустити проекти в 3+ торгових мережах, які можуть дозволити збирати уже 3% наприкінці року.
Деталі про наш план та можливість нас підтримати через visa/mastercard: http://batareiky.in.ua/help

🏠 Приїхати відпочити в садибу Яни та Колі – Сонячна садиба - дім в Карпатах. Частину прибутку вони віддають на організацію переробки сміття в регіоні та освіту. А ще, вони дуже раді бачити в гостях небайдужих людей!

ОСНОВНІ РЕЗУЛЬТАТИ

Дослідили, як упакувати батарейки для Європи

Ми залучили 7 експертів та провели ґрунтовне дослідження міжнародних норм по перевезенню небезпечних вантажів в контексті батарейок.

Тепер ми знаємо, яка тара необхідна для правильного перевезення відпрацьованих батарейок у Європу.

Реорганізували центральний склад батарейок в Києві

Перевезли 5215 кг київських батарейок із волонтерського гаража на сучасний склад із технікою та охороною.

Тут і будемо готувати батарейки до відправки у Європу. Найближчим часом плануємо пересипати батарейки у системну тару.

Зробили спробу пересипати батарейки у вживані бочки

Компанія «Екологічні інвестиції» запропонувала безкоштовно передати нашому проекту 54 вживані бочки для зберігання батарейок.

Читайте в цій статті, чому після спільної інспекції цих бочок нам разом довелось відмовитись від цієї ідеї.

Додали на сайт сторінку про прихильників

Люди часто не вірять, що наш проект розвивається виключно завдяки краудфандингу.

Ми створили сторінку прихильників на нашому сайті, яка допоможе в цьому переконатись. Сторінка оновлюється з кожним новим внеском.

А також:

  • Забезпечили прийом батарейок з 1500 пунктів у 24 областях — продовжуємо збирати ~ 1 тонну / міс
  • Завітали з робочою зустріччю у Мінрегіон для дискусії про правки нового Закону України про батарейки
  • Відповіли на 38 дзвінків та 59 листів про збір батарейок
  • Розказали про стан збору батарейок в Україні в ефірі ранкового шоу «Доброго ранку, Країно» на каналі «UA: Перший»

Детальний фінансовий звіт за період можна подивитись тут.

ЩО НЕ ВДАЛОСЯ

Поки що нам не вдалося зібрати всю суму, необхідну на поточний етап проекту, тому ми рухаємось повільніше, ніж планували.

Нам довелось тимчасово відмовитись від наступних цілей:

  • Створити техніко-економічного обґрунтування українського заводу з переробки батарейок (або хоча б сортувальної станції). Фокусуємось тільки на відправці батарейок у Європі. Сортувати батарейки в Україні в перспективі точно дешевше, але ми мусимо тимчасово відкласти цю ідею, бо вона більш складна і дорога в перші роки реалізації.
  • Перевезти батарейки з областей на центральні склади у Києві та Дніпрі. Склади уже організовані, але грошей на пересилку поки що немає.
  • Найняти ще 1 людину в команду. Нас тут зараз троє на повній зайнятості, але ми категорично не справляємось, бо доводиться робити декілька речей одночасно: підтримувати діючу мережу збору, готувати батарейки до транскордону, робити пілотний проект з імпортерами та лобіювати зміни до закону. Нам потрібна ще одна людина, щоб виконувати ці задачі якісно.

ПІДТРИМАТИ ПРОЕКТ

В 2018 році ми запрошуємо наших прихильників налаштувати регулярний внесок на розвиток «Батарейки, здавайтеся!». Результати, яких ми досягаємо, ми досягаємо разом з вами!