Яка реакція депутатів на наше звернення щодо реформи?

12/11/2021

Пам’ятаєте, ми сподівались, що уже цього тижня новий Закон України про відходи розглянуть на підкомітеті Верховної Ради? Цього не відбудеться — частина депутатів блокують процес попри наші 1400 підписів у зверненні до Президента! 🤬

Волонтери Батарейки, здавайтеся з ГО «Фонд розвитку міста Одеси» під час відправки батарейок на переробку в 2020 році ❤️


Тому сьогодні 12 листопада в п’ятницю о 15:00 ми запрошуємо всіх представників громадських організацій з нашої спільноти, а також просто небайдужих, долучитись до перегляду засідання Громадської Ради при Мінекології:

Будемо питати депутата Верховної Ради Олександра Маріковського та представників Міністерства екології про причини, чому закон розглядається так довго, а також формувати наше спільне бачення, яким чином розморозити процес реформи!

Якщо ви ще не підписали звернення до депутатів, це можна зробити тут.

🧐 За що точиться основний конфлікт?

Як ми вже писали, основна ідея реформи, яка могла би врятувати Україну від безкінечного захоронення відходів, полягає в тому, щоб:

  • зобов’язати виробників та імпортерів товарів самостійно організувати їх збір та переробку, заклавши вартість переробки в ціну товарів (як в Європі)
  • зробити високий та прозорий тариф на захоронення відходів на звалищах чи на спалювання, який включає екологічні заходи на цих об’єктах підвищеної небезпеки
  • контролювати весь цей процес, щоб унеможливити псевдоутилізацію та порушення

Цей процес давно пройшла Європа, він базується на більш ніж 30-річному досвіді наших західних сусідів. Але проблема в тому, що частині компаній, які зараз володіють полігонами/звалищами та вивозять комунальне сміття в Україні, не вигідна така реформа.

Вони хочуть залишити розрахунок вартості вивезення відходів так само непрозорим, як він є зараз, і монополізувати весь потік сміття на свої підприємства, за рахунок чого ще більше підвищити тариф для людей.

Держава працює на наші з вами податки, тож маємо повне право занурюватись в це глибше та ставити питання!

🔋⚖️ Як нас підтримати в боротьбі за реформи

Одна із наших цілей — добитись прийняття законопроєкту 2207-1д про відходи, щоб за збір та переробку батарейок платити їх виробники з доходів від продажів.

Дякуючи спільноті небайдужих уже більше 3 років ми можемо продожувати роботу по втіленню реформи.

Долучайтеся:

ОСНОВНІ РЕЗУЛЬТАТИ

Дослідили, як упакувати батарейки для Європи

Ми залучили 7 експертів та провели ґрунтовне дослідження міжнародних норм по перевезенню небезпечних вантажів в контексті батарейок.

Тепер ми знаємо, яка тара необхідна для правильного перевезення відпрацьованих батарейок у Європу.

Реорганізували центральний склад батарейок в Києві

Перевезли 5215 кг київських батарейок із волонтерського гаража на сучасний склад із технікою та охороною.

Тут і будемо готувати батарейки до відправки у Європу. Найближчим часом плануємо пересипати батарейки у системну тару.

Зробили спробу пересипати батарейки у вживані бочки

Компанія «Екологічні інвестиції» запропонувала безкоштовно передати нашому проекту 54 вживані бочки для зберігання батарейок.

Читайте в цій статті, чому після спільної інспекції цих бочок нам разом довелось відмовитись від цієї ідеї.

Додали на сайт сторінку про прихильників

Люди часто не вірять, що наш проект розвивається виключно завдяки краудфандингу.

Ми створили сторінку прихильників на нашому сайті, яка допоможе в цьому переконатись. Сторінка оновлюється з кожним новим внеском.

А також:

  • Забезпечили прийом батарейок з 1500 пунктів у 24 областях — продовжуємо збирати ~ 1 тонну / міс
  • Завітали з робочою зустріччю у Мінрегіон для дискусії про правки нового Закону України про батарейки
  • Відповіли на 38 дзвінків та 59 листів про збір батарейок
  • Розказали про стан збору батарейок в Україні в ефірі ранкового шоу «Доброго ранку, Країно» на каналі «UA: Перший»

Детальний фінансовий звіт за період можна подивитись тут.

ЩО НЕ ВДАЛОСЯ

Поки що нам не вдалося зібрати всю суму, необхідну на поточний етап проекту, тому ми рухаємось повільніше, ніж планували.

Нам довелось тимчасово відмовитись від наступних цілей:

  • Створити техніко-економічного обґрунтування українського заводу з переробки батарейок (або хоча б сортувальної станції). Фокусуємось тільки на відправці батарейок у Європі. Сортувати батарейки в Україні в перспективі точно дешевше, але ми мусимо тимчасово відкласти цю ідею, бо вона більш складна і дорога в перші роки реалізації.
  • Перевезти батарейки з областей на центральні склади у Києві та Дніпрі. Склади уже організовані, але грошей на пересилку поки що немає.
  • Найняти ще 1 людину в команду. Нас тут зараз троє на повній зайнятості, але ми категорично не справляємось, бо доводиться робити декілька речей одночасно: підтримувати діючу мережу збору, готувати батарейки до транскордону, робити пілотний проект з імпортерами та лобіювати зміни до закону. Нам потрібна ще одна людина, щоб виконувати ці задачі якісно.

ПІДТРИМАТИ ПРОЕКТ

В 2018 році ми запрошуємо наших прихильників налаштувати регулярний внесок на розвиток «Батарейки, здавайтеся!». Результати, яких ми досягаємо, ми досягаємо разом з вами!