Які законодавчі зміни потрібні для переробки сміття?

19/3/2019

Є у Верховній раді таке об’єднання депутатів із різних партій – Зелена енергія змін. Його учасники не зважаючи на різницю своїх політичних поглядів топлять за екологію.

Сьогодні у будівлі Комітетів Верховної Ради ми збиралися з ними разом, представники 20+ різних організацій, щоб обговорити спільну стратегію дій та поглядів на те, які закони мають бути прийняті в сфері екології в Україні до 2030 року.

Прийняття нових законів, скажімо нового Закону України про батарейки, автоматично не означає, що все одразу запрацює так, як у Європі – для цього ще потрібні ефективні екологічна інспекція, митниця, суд.

Але саме із Закону все починається.

20 років тому в Євросоюзі так само як у нас менше 1% всіх батарейок збирались і перероблялись. І лише тоді, коли на рівні закону Європа прийняла принцип розширеної відповідальності виробника, коли виробників зобов’язали платити за переробку батарейок із доходів від продажів – система запрацювала.

Тому в 2019 році ми не тільки будемо запроваджувати пілотні проекти по європейській системі у торгових мережах Епіцентр К та Ватсонс – завдяки ним перші 55 тонн батарейок з України поїдуть на переробку в Німеччину в цьому році.

Але параллельно з цим ми починаємо активно включатись у процес лоббіювання нового закону. Наша місія – щоб 100% батарейок в Україні відправлялись на переробку, а не в землю.

Це стане можливим лише тоді, коли відповідальність за переробку стане обов’язковою для всіх імпортерів батарейок.

Наш рух на 100% фінансується внесками локальних компаній та небайдужих людей.

Сила нашого голосу в лоббіюванні, а далі і впровадженні закону, залежить від кількості людей в нашій команді, а вона – від вашої підтримки.

Як нас підтримати на шляху до реформ ↓

Замовити коробочку для збору батарейок в свою компанію:
http://batareiky.in.ua/post/boxes

Налаштувати особистий внесок на роботу команди Батарейки, здавайтеся:
http://batareiky.in.ua/donators
Кожні 50 грн/місяць мають значення.

Нас уже підтримують 750+ людей та 35 компаній ❤️

Дякуємо за натхнення цього дня депутатам-учасникам зустрічі – Ostap Yednak, Олексій Рябчин (Alex Ryabchyn), Olga Bielkova, Victoria Voytsitska, Hanna Hopko, Valeria Zaruzhko, Nataliya Katser-Buchkovska.

ОСНОВНІ РЕЗУЛЬТАТИ

Дослідили, як упакувати батарейки для Європи

Ми залучили 7 експертів та провели ґрунтовне дослідження міжнародних норм по перевезенню небезпечних вантажів в контексті батарейок.

Тепер ми знаємо, яка тара необхідна для правильного перевезення відпрацьованих батарейок у Європу.

Реорганізували центральний склад батарейок в Києві

Перевезли 5215 кг київських батарейок із волонтерського гаража на сучасний склад із технікою та охороною.

Тут і будемо готувати батарейки до відправки у Європу. Найближчим часом плануємо пересипати батарейки у системну тару.

Зробили спробу пересипати батарейки у вживані бочки

Компанія «Екологічні інвестиції» запропонувала безкоштовно передати нашому проекту 54 вживані бочки для зберігання батарейок.

Читайте в цій статті, чому після спільної інспекції цих бочок нам разом довелось відмовитись від цієї ідеї.

Додали на сайт сторінку про прихильників

Люди часто не вірять, що наш проект розвивається виключно завдяки краудфандингу.

Ми створили сторінку прихильників на нашому сайті, яка допоможе в цьому переконатись. Сторінка оновлюється з кожним новим внеском.

А також:

  • Забезпечили прийом батарейок з 1500 пунктів у 24 областях — продовжуємо збирати ~ 1 тонну / міс
  • Завітали з робочою зустріччю у Мінрегіон для дискусії про правки нового Закону України про батарейки
  • Відповіли на 38 дзвінків та 59 листів про збір батарейок
  • Розказали про стан збору батарейок в Україні в ефірі ранкового шоу «Доброго ранку, Країно» на каналі «UA: Перший»

Детальний фінансовий звіт за період можна подивитись тут.

ЩО НЕ ВДАЛОСЯ

Поки що нам не вдалося зібрати всю суму, необхідну на поточний етап проекту, тому ми рухаємось повільніше, ніж планували.

Нам довелось тимчасово відмовитись від наступних цілей:

  • Створити техніко-економічного обґрунтування українського заводу з переробки батарейок (або хоча б сортувальної станції). Фокусуємось тільки на відправці батарейок у Європі. Сортувати батарейки в Україні в перспективі точно дешевше, але ми мусимо тимчасово відкласти цю ідею, бо вона більш складна і дорога в перші роки реалізації.
  • Перевезти батарейки з областей на центральні склади у Києві та Дніпрі. Склади уже організовані, але грошей на пересилку поки що немає.
  • Найняти ще 1 людину в команду. Нас тут зараз троє на повній зайнятості, але ми категорично не справляємось, бо доводиться робити декілька речей одночасно: підтримувати діючу мережу збору, готувати батарейки до транскордону, робити пілотний проект з імпортерами та лобіювати зміни до закону. Нам потрібна ще одна людина, щоб виконувати ці задачі якісно.

ПІДТРИМАТИ ПРОЕКТ

В 2018 році ми запрошуємо наших прихильників налаштувати регулярний внесок на розвиток «Батарейки, здавайтеся!». Результати, яких ми досягаємо, ми досягаємо разом з вами!