Звалище 300 кг батарейок на Троєщині в Києві. Хто це робить і як це зупинити?

25/3/2020

21 березня в одній з груп молодих мам Троєщини в Києві нас почали масово тегати люди.

Тут на піску, в 50 метрах від водозабору, якісь невідомі разом зі сміттям викинули 300 кг батарейок. Вони лежать давно, частина з них пішли вглиб піску.


Уявіть собі масштаби – 1 батарейка здатна забруднити 16 м2 землі, а тут їх не менше ніж 20 000 штук. Враховуючи, що батарейки викинули купою, забруднення може поширюватись сильно вглиб, проникаючи в ґрунтові води.
Про шкоду батарейок: batareiky.in.ua/shkoda

Причому, випадок на Троєщині не єдиний – про аналогічну ситуацію нам повідомили в Харкові тиждень тому: https://bit.ly/2Jcer0X

🤬 Хто це робить??

Псевдопереробники батарейок. Це компанії, які збирають батарейки, але потім не хочуть платити за їх реальну переробку. І тому далі їх тупо викидають: в річку, на звалище, а іноді – ось так ось тупо банально прямо в прогулянковій зоні для молодих мам!

Навіщо вони це роблять?
Хтось – заради екопіару, обманює таким чином людей. Люди довіряють, думають що батарейки пішли на переробку і компанія «зелена», стають лояльними до неї, а в реальності?.. Тут ми писали детально про псевдопереробників

Інший мотив – це гроші. Компанія приймає батарейки за гроші для начебто утилізації, забирає гроші собі, а батарейки викидає.
Куди здавати батарейки надійно: http://batareiky.in.ua/kudy-zdaty

✊🌏 Як це зупинити

Всупереч карантину – підтримайте нас! Ми боремось за те, щоб покласти відповідальність за оплату переробки на виробників батарейок (як в Європі), та спільно дійшли до першого успіху – модель працює на базі мереж «Епіцентр» та «Нова лінія».

Ваш внесок, наприклад 100 грн/міс, може допомогти залучити до проєкту більше чесних торгових мереж: http://batareiky.in.ua/help

Бо карантин закінчиться, а наслідки токсичного забруднення землі залишаються з нами на 50 років та більше. Ці випадки в Києві та Харкові – це лише верхівка айсбергу, 99% всіх батарейок в Україні йдуть на смітник.

🙌 Гарні новини

Конкретно ці 2 випадки – у нас під контролем.
Харків – разом з волонтерами ми прибрали це звалище, написали про це окремий пост.

Київ – на місце виїхала Державна екологічна інспекція Столичного округу за особистою участю Сергій Волков.

Разом з волонтеркою Анастасією Мартиненко із OZERO і небайдужим фотографом Тарасом Безпалим ми зафіксували злочин.

Прибрати звалище та відокремити батарейки дав згоду КП "Київкомунсервіс", в підпорядкуванні якого знаходиться ця територія. 

Команда з двох Сергіїв із КП "Київкомунсервіс" зібрали все до останньої батареєчки – допомогли ліквідувати це жахливе сміттєзвалище на Троєщині!

Дякуємо команді КП "Київкомунсервіс" за оперативність та небайдужість, що не залишились осторонь! А ще – всім небайдужим мешканцям Троєщини, які повідомляли про цей інцидент, в тому числі через додаток 1551.

Ми явно недооцінили глибину їх шару, батарейки довелось викопувати з піску та листя.

♻️ Переробку цих батарейок зі звалища на Троєщині оплатить Київкомунсервіс з коштів підприємства. Уже зібрані батарейки КП спільно з нами та нашим партнером Екологічні Інвестиції направить на завод GreenWEEE, і ми сподіваємось, що всі подальші поставки будуть також виключно на гарантовану переробку.

Мішки із зібраними батарейками на звалищі

Втім важливо розуміти, що фінансування переробки батарейок з коштів КП – тимчасове та часткове рішення. На всі батарейки, які щодня викидаються в Києві коштів Київкомунсервісу не вистачить.

За 5 років киянам разом з «Київкомунсервіс» вдалося зібрати 70 тонн батарейок, а в цей самий час кияни купили та позбулись приблизно 1625 тонн нових батарейок, в 23 рази більше!

Для того, щоб 100% всіх батарейок в Києві та в Україні йшли на переробку, оплачувати переробку мають імпортери батарейок пропорційно продажам нових батарейок. Чим більше батарейок компанія ввезла та продала – тим більше коштів вона сплачує за утилізацію. Саме так, це працює в Європі.

Україні потрібна така системна модель фінансування переробки і тільки разом ми можемо її добитись.

 

❤️ Ви можете допомогти

Дізнайтеся більше про те, як завдяки підтримці небайдужих Батарейки, здавайтеся будує європейську систему збору й переробки батарейок в Україні:

http://batareiky.in.ua/help (сторінка з нашим планом на 2020 рік та можливістю налаштувати особистий внесок через visa/mastercard/privat24)
_

Фото – Nikita Molochkov та Taras Bezpalyi


ОСНОВНІ РЕЗУЛЬТАТИ

Дослідили, як упакувати батарейки для Європи

Ми залучили 7 експертів та провели ґрунтовне дослідження міжнародних норм по перевезенню небезпечних вантажів в контексті батарейок.

Тепер ми знаємо, яка тара необхідна для правильного перевезення відпрацьованих батарейок у Європу.

Реорганізували центральний склад батарейок в Києві

Перевезли 5215 кг київських батарейок із волонтерського гаража на сучасний склад із технікою та охороною.

Тут і будемо готувати батарейки до відправки у Європу. Найближчим часом плануємо пересипати батарейки у системну тару.

Зробили спробу пересипати батарейки у вживані бочки

Компанія «Екологічні інвестиції» запропонувала безкоштовно передати нашому проекту 54 вживані бочки для зберігання батарейок.

Читайте в цій статті, чому після спільної інспекції цих бочок нам разом довелось відмовитись від цієї ідеї.

Додали на сайт сторінку про прихильників

Люди часто не вірять, що наш проект розвивається виключно завдяки краудфандингу.

Ми створили сторінку прихильників на нашому сайті, яка допоможе в цьому переконатись. Сторінка оновлюється з кожним новим внеском.

А також:

  • Забезпечили прийом батарейок з 1500 пунктів у 24 областях — продовжуємо збирати ~ 1 тонну / міс
  • Завітали з робочою зустріччю у Мінрегіон для дискусії про правки нового Закону України про батарейки
  • Відповіли на 38 дзвінків та 59 листів про збір батарейок
  • Розказали про стан збору батарейок в Україні в ефірі ранкового шоу «Доброго ранку, Країно» на каналі «UA: Перший»

Детальний фінансовий звіт за період можна подивитись тут.

ЩО НЕ ВДАЛОСЯ

Поки що нам не вдалося зібрати всю суму, необхідну на поточний етап проекту, тому ми рухаємось повільніше, ніж планували.

Нам довелось тимчасово відмовитись від наступних цілей:

  • Створити техніко-економічного обґрунтування українського заводу з переробки батарейок (або хоча б сортувальної станції). Фокусуємось тільки на відправці батарейок у Європі. Сортувати батарейки в Україні в перспективі точно дешевше, але ми мусимо тимчасово відкласти цю ідею, бо вона більш складна і дорога в перші роки реалізації.
  • Перевезти батарейки з областей на центральні склади у Києві та Дніпрі. Склади уже організовані, але грошей на пересилку поки що немає.
  • Найняти ще 1 людину в команду. Нас тут зараз троє на повній зайнятості, але ми категорично не справляємось, бо доводиться робити декілька речей одночасно: підтримувати діючу мережу збору, готувати батарейки до транскордону, робити пілотний проект з імпортерами та лобіювати зміни до закону. Нам потрібна ще одна людина, щоб виконувати ці задачі якісно.

ПІДТРИМАТИ ПРОЕКТ

В 2018 році ми запрошуємо наших прихильників налаштувати регулярний внесок на розвиток «Батарейки, здавайтеся!». Результати, яких ми досягаємо, ми досягаємо разом з вами!